Victoria Rusnac, Honey House: Mă pot mândri cu cel mai gustos produs din Republica Moldova

29 Aug. 2022, 09:56
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
29 Aug. 2022, 09:56 // Oameni şi Idei //  MD Bani

Femeile producătoare din Republica Moldova au istorii dintre cele mai diferite, însă toate sunt caracterizate de dorința de a avansa și motivația de a oferi mai mult celor care le înconjoară.

Istoriile acestora pot fi descoperite într-un catalog unic, lansat pe data de 4 august 2022 cu susținerea UN Women. În același catalog aflați și detalii despre produsele pe care femeile producătoare le dezvoltă cu grijă și pasiune acasă, în Republica Moldova.

Printre poveștile de succes se regăsește și cea a Victoriei Rusnac, femeia care gestionează compania Honey House.

„Mă pot mândri cu cel mai gustos produs din Republica Moldova – miere naturală cu pomușoare. Produsul este certificat în conformitate cu standardele naționale și cele internaționale. În 2021 am reușit să realizez și primul export. Astfel, produsele Honey House au ajuns tocmai pe rafturile magazinelor din Japonia”, povestește Victoria.

Catalogul femeilor producătoare din Republica Moldova a fost lansat în cadrul proiectului „Sprijin femeilor producătoare locale în dezvoltarea afacerilor, pentru creșterea durabilă și a rezilienței în contextul pandemiei COVID-19 și a potențialelor sale urmări”, implementat de Sweet Mary SRL, în colaborare cu UN Women, grație sprijinului financiar al Suediei. Catalogul este disponibil AICI.

Istoria Victoriei Rusnac poate fi vizionată AICI.

Realitatea Live

13 Feb. 2026, 17:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
13 Feb. 2026, 17:49 // Actual //  Ursu Victor

Un număr de 13.810 persoane cu domiciliul în regiunea transnistreană erau luate la evidență în anul 2025 pe malul drept al Nistrului în calitate de angajați oficiali, potrivit datelor Serviciului Fiscal de Stat.

Din total, 57,6% sunt bărbați (7.950 persoane), iar 42,4% femei (5.860 persoane), ceea ce indică o participare semnificativă a forței de muncă din regiune pe piața muncii controlată de autoritățile constituționale.

Distribuția geografică arată o concentrare majoră în municipiul Chișinău, unde activează peste 80% dintre acești salariați. Cei mai mulți provin din orașele Tiraspol, Bender, Slobozia și din localitățile din proximitatea acestora, care cumulează peste 54% din total.

Datele indică și un grad ridicat de formalizare a raporturilor de muncă. Aproximativ 93,85% dintre angajați activează în baza contractelor individuale de muncă, fapt ce confirmă caracterul legal și stabil al relațiilor de serviciu.

În ceea ce privește domeniile de activitate, lucrătorii din regiunea transnistreană sunt prezenți în special în comerțul cu amănuntul, transporturi, învățământul secundar general, construcții, industria de prelucrare, precum și în activități de asistență medicală și farmaceutică.

Potrivit Serviciului Fiscal de Stat, aceste evoluții confirmă un nivel avansat de integrare a locuitorilor din stânga Nistrului pe piața muncii de pe malul drept. Autoritățile subliniază că angajații beneficiază de relații de muncă sigure și legale, acces la toate tipurile de concedii și salarii competitive.

Prin participarea lor în sectoare-cheie ale economiei, locuitorii din regiunea transnistreană contribuie direct la dezvoltarea social-economică a Republicii Moldova, mai arată datele oficiale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!