Votat! Parlamentul prelungește starea de urgență cu încă 60 zile

01 Dec. 2022, 18:57
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Dec. 2022, 18:57 // Actual //  bani.md

Starea de urgență în Republica Moldova va fi prelungită pentru încă 60 de zile, după ce deputații au susținut cu majoritate de voturi solicitarea premierului Natalia Gavrilița.

„Toată lumea a văzut deconectările de curent electric din ultima perioadă și a auzit și prognozele. În context avem în continuare nevoie de instrumente de decizie ca să avem grijă de oamenii noștri. Ce se întâmplă în Ucraina și consecințe umanitare pentru noi pentru toată regiunea și vom include în ordinea de zi și acest subiect. Am avut discuții foarte bune la București și suntem susținuți de prietenii noștri”, a declarat Gavrilița.

Republica Moldova se confruntă cu o criză energetică fără precedent.

Energocom a anunțat deja că din 1 decembrie  va procura din nou energie  electrică de la compania românească Hidroelectrica – 100 MWh bandă (24 de ore din 24) în perioada 1-11 decembrie și 20 MWh bandă din 12 decembrie până pe 31 decembrie. Prețul de achiziție, conform acestui contract, este de 450 RON/ MWh echivalentul a 90 de euro.

Realitatea Live

17 Dec. 2025, 13:17
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Dec. 2025, 13:17 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, evită să spună dacă valoarea Fondului rutier pentru anul 2026 va fi mai mică decât cea din 2025, în contextul discuțiilor privind constrângerile bugetare pentru anul viitor.

Întrebat despre alocările planificate pentru întreținerea și reabilitarea drumurilor, ministrul a declarat că, de regulă, Fondul rutier pornește anual de la un nivel similar, urmând ca sumele să fie majorate ulterior prin rectificări bugetare.

„În fiecare an, valoarea Fondului rutier este aproximativ aceeași, de 1 miliard 800 de milioane de lei. Ulterior, la rectificarea bugetului, se alocă alte resurse financiare. Spre exemplu, în 2025, chiar dacă la început valoarea Fondului era de 1,7 miliarde de lei, noi am finalizat cu implementare la aproximativ 2 miliarde 600 de milioane de lei”, a declarat Vladimir Bolea.

Pentru anul 2026, fondul rutier este de 1,8 miliarde de lei, iar defalcările din accizele la carburanți sunt de 48% din total.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII