Doi militari ucraineni au fost uciși în confruntări cu insurgenți separatiști proruși

06 Apr. 2021, 16:46
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
06 Apr. 2021, 16:46 // Actual //  MD Bani

Doi militari ucraineni au fost uciși în confruntări cu insurgenți separatiști proruși, în estul Ucrainei, anunță autoritățile de la Kiev, conform agenției Associated Press.

Doi militari ucraineni au fost împușcați mortal. În ultimele 24 de ore, pe linia de contact au avut loc șapte schimburi de focuri, a comunicat Comandamentul reunit al operațiunilor militare ucrainene.

În ciuda faptului că există un armistițiu între armata ucraineană și insurgenții ruși, în ultimele săptămâni, incidentele armate s-au intensificat în regiunile separatiste ucrainene Donețk și Lugansk, scrie Aleph News.

„Recentele acțiuni ale Rusiei generează provocări grave la adresa securității Ucrainei, a statelor membre NATO și a întregii Europe„, a avertizat luni seară președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, într-o conversație cu premierul Marii Britanii, Boris Johnson.

Uniunea Europeană a anunțat că susține „suveranitatea Ucrainei și integritatea teritorială” a acestei țări, exprimând preocupare privind mobilizarea de trupe ruse.

Administrația Vladimir Putin a reiterat, luni, că trupele mobilizate în apropierea frontierei cu Ucraina nu reprezintă nicio amenințare, respingând preocupările exprimate de Alianța Nord-Atlantică.

Alianța Nord-Atlantică a exprimat preocupări privind suplimentarea efectivelor militare ruse în apropierea frontierelor Ucrainei. „Membrii Alianței Nord-Atlantice împărtășesc preocupările referitoare la activitățile militare ruse de amploare efectuate în interiorul și în jurul Ucrainei”, a declarat un oficial NATO.

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a declarat vineri că a primit asigurări din partea omologului său american, Joseph Biden, că Statele Unite vor apăra Ucraina în cazul unei „agresiuni” a Rusiei. Volodimir Zelenski a anunțat că a discutat prin telefon, vineri, cu președintele Statelor Unite, Joseph Biden. „Am discutat în detaliu despre situația din Donbas. Președintele Biden m-a asigurat că Ucraina nu va fi lăsată niciodată singură în fața agresiunii Rusiei”, a afirmat Volodimir Zelenski. Președinția SUA a confirmat informațiile. „Președintele Joseph Biden a vorbit cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski. Președintele Biden a afirmat susținerea neclintită a Statelor Unite pentru suveranitatea Ucrainei și integritatea teritorială a acestei țări, în contextul agresiunilor continue ale Rusiei în Donbas și Crimeea”, a anunțat Casa Albă vineri.

Rusia continuă să acumuleze efective militare în apropierea frontierelor Ucrainei, generând riscuri pentru securitatea țării, a afirmat săptămâna trecută Ruslan Homciak, șeful Statului Major al armatei ucrainene, denunțând și încălcarea armistițiului de către insurgenții proruși din regiunile separatiste est-ucrainene.

Realitatea Live

20 Aug. 2025, 10:48
 // Categoria: Actual // Autor:  Soroceanu Olga
20 Aug. 2025, 10:48 // Actual //  Soroceanu Olga

În pragul alegerilor parlamentare din 2025, spațiul informațional al Republicii Moldova devine tot mai tensionat, iar influența rețelelor sociale crește semnificativ. Declarația a fost făcut de Petru Macovei, directorul Asociației Presei Independente, într-un interviu pentru grupul de presă REALITATEA.

[bzplayer mp4=”https://youtu.be/esRcdRfA-gw?si=ElfSL-r934DEGub_” youtube=”https://youtu.be/esRcdRfA-gw?si=ElfSL-r934DEGub_” muted=”false” thumbnails=”true”]

 

Potrivit expertului, manipularea opiniei publice prin intermediul Telegram, TikTok și al influencerilor devine tot mai vizibilă, iar provocarea majoră pentru societate este lipsa de gândire critică și de educație media.

„Ca de obicei, înainte de alegeri, situația din spațiul informațional devine mai tensionată, pentru că există încercări ale unor forțe politice de a influența piața media”, afirmă Macovei.

Acesta subliniază că în prezent manipularea are loc mai mult prin rețele sociale și platforme online decât prin canalele media tradiționale.

„Consiliul Audiovizualului își face bine treaba, dar internetul și rețelele sociale nu sunt reglementate, iar orice tentativă de reglementare întâmpină o opoziție puternică”, adaugă el.

Macovei atrage atenția asupra rolului sporit al platformelor Telegram și TikTok. În ceea ce privește mesajele de propagandă, expertul menționează narațiunile repetate privind „militarizarea țării” și presupusa intenție de implicare a Moldovei în războiul din Ucraina împotriva Rusiei.

De asemenea, persistă miturile vechi despre „străinii care ar cumpăra terenurile moldovenești”, vehiculate la fiecare campanie electorală din ultimii ani.

Macovei afirmă că aproximativ 85% din campaniile de dezinformare sunt coordonate:

„Un narativ apare inițial pe un site anonim, este preluat de mass-media tradițională și amplificat de influenceri, ajungând astfel la sute de mii sau chiar milioane de oameni.”

Potrivit directorului API, cea mai mare problemă rămâne respingerea informațiilor verificate de către cetățeni:

„Oamenii preferă să trăiască în propriul lor balon informațional și refuză realitatea, ceea ce îngreunează lupta împotriva dezinformării.”

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII