A fost deschis cel mai mare magazin fără casieri din Europa

14 Mart. 2023, 15:15
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
14 Mart. 2023, 15:15 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Start-up-ul portughez Sensei, care furnizează tehnologie pentru case de marcat fără operator uman, a anunțat lansarea celui mai mare supermarket complet autonom din punct de vedere al plăților din Europa, Dojo, ce are nu mai puțin de 5400 de metri pătrați. Magazinul a fost deschis la Lisabona.

Magazinul, creat în parteneriat cu multinaționala americană Hewlett Packard Enterprise, respectă principiul „Just Walk Out” (ieși pur și simplu, n.r.), conform căruia sistemele de viziune computerizată, sau recunoaștere vizuală computerizată, le permit clienților să fie taxați automat pentru produsele cumpărate pe măsură ce ies din magazin, conform publicației PYMNTS.

„Cumpărăturile „fără atingere” sunt pe cale să devină majoritare. Multe dintre cele mai mari rețele de supermarketuri din Europa testează tehnologie de plată autonomă pentru magazine, sau au lansat deja un magazin în sistem self check-out”, a declarat Vasco Portugal, CEO-ul și cofondatorul Sensei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

03 Mart. 2026, 16:32
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Mart. 2026, 16:32 // Actual //  Ursu Victor

Stocurile de gaze naturale din Europa au ajuns la cel mai scăzut nivel din 2022, potrivit unei analize publicate de Financial Times. Nivelul actual al rezervelor din depozite este de aproximativ 30% din capacitatea necesară, situație care poate explica parțial creșterea bruscă a prețurilor la gaz.

Scumpirile au fost amplificate de oprirea producției de gaze naturale lichefiate (GNL) în Qatar, chiar dacă statele Uniunii Europene importă volume relativ reduse din această țară din Orientul Mijlociu. Cu toate acestea, piața a reacționat puternic la riscul suplimentar asupra aprovizionării.

Pe fondul volatilității generale a piețelor, acțiunile companiilor energetice europene au evoluat diferit. Titlurile companiei norvegiene Equinor au crescut cu 2,9%, iar cele ale Aker BP au avansat cu 2,2%. Acțiunile BP au urcat cu 0,7%.

În schimb, titlurile Shell și TotalEnergies au înregistrat scăderi de 0,7% și, respectiv, 0,1%.

Sectorul bancar a fost afectat mai sever. Acțiunile Société Générale au scăzut cu 5%, iar cele ale Deutsche Bank au pierdut 3,9%.

Companiile din turism au continuat declinul. Acțiunile grupului hotelier Accor și ale companiei aeriene Air France-KLM au scăzut cu peste 5%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!