A purtat câteva săptămâni 33 de milioane de euro, în geantă, fără să-și dea seama: Încă mă ia amețeala când mă gândesc

29 Iul. 2021, 17:55
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
29 Iul. 2021, 17:55 // Au Bani //  MD Bani

O femeie din Germania a purtat un bilet de loterie câștigător în poșetă săptămâni întregi, fără să-și dea seama că valorează aproape 33 de milioane de euro, scrie ITV.

În vârstă de 45 de ani, femeia a fost singurul câștigător al unei trageri la sorți pe 9 iunie, după ce a ghicit corect șapte câmpuri pe un bilet de loterie german, a spus Lotto Bayern. Compania a declarat că suma este a doua cea mai mare plătită vreodată în istoria sa de 75 de ani.

Aceasta a citat-o pe femeia care nu a fost numită, spunând:

„Încă mă ia amețeala când mă gândesc că am purtat neglijent aproape 33 de milioane de euro în poșetă timp de câteva săptămâni”.

Ea și-a descoperit norocul doar când a jucat din nou la loterie.

Femeia spune că aceasta este o sumă suficientă pentru familia sa și spune că nu mai intenționează să participe la loterie.

Cu acești bani femeia spune că va încerca să adopte un mod sănătos de viață și vrea să facă ceva mai mult pentru mediul înconjurător.

„Și când spun asta, mă refer la mâncare sănătoasă, activitate fizică, exerciții în natură. Și ne dorim foarte mult să ne construim o casă verde cu o grădină naturală”, a adăugat femeia.

Realitatea Live

02 Mart. 2026, 14:46
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
02 Mart. 2026, 14:46 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Câștigul salarial mediu lunar brut în Republica Moldova a constituit 16,3 mii lei în trimestrul IV 2025, în creștere cu 8,9% față de aceeași perioadă din 2024 și cu 5,6% comparativ cu trimestrul III 2025, potrivit datelor Biroului Național de Statistică (BNS). În termeni reali, însă, majorarea a fost mult mai modestă. Indicele câștigului salarial real a fost de 101,8%, ceea ce înseamnă o creștere efectivă a puterii de cumpărare de doar 1,8% față de trimestrul IV 2024.

Pe întreg anul 2025, salariul mediu lunar brut a ajuns la 15,4 mii de lei, în creștere cu 9,8% nominal față de 2024 și cu 1,9% în termeni reali.

Cele mai bine plătite domenii în trimestrul IV 2025 au fost informațiile și comunicațiile, cu un salariu mediu de 37 mii de lei, urmate de activitățile financiare și de asigurări 30 mii de lei, și sectorul energetic (producția și furnizarea de energie) 25,4 mii de lei.

La polul opus, cele mai mici salarii s-au înregistrat în agricultură, silvicultură și pescuit: 10,7 mii de lei, în activitățile de cazare și alimentație publică 11,4 mii de lei și în domeniul artei și recreerii 12,3 mii de lei.

Comparativ cu trimestrul IV 2024, salariile au crescut în toate activitățile economice. Cele mai puternice avansuri s-au consemnat în activitățile profesionale, științifice și tehnice (+16,8%), distribuția apei și salubritate (+15%), precum și în HoReCa (+15%).

În funcție de sectoare, în trimestrul IV 2025 salariul mediu în sectorul bugetar a fost de 14.256,4 lei (+10,9% anual), iar în sectorul real 17 mii de lei (+8,3%).

Datele BNS mai arată că numărul mediu al salariaților a crescut cu 1,5% față de trimestrul IV 2024. Cele mai mari majorări ale ocupării au fost în construcții (+12,8%), HoReCa (+9,8%) și industria extractivă (+6,5%).

În același timp, reduceri ale numărului de angajați s-au înregistrat în transport și depozitare (-5,3%), informații și comunicații (-4,3%) și serviciile administrative (-3,1%).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!