ANRE anunță o ieftinire semnificativă a carburanților: Prețurile la pomă scad în continuare

13 Oct. 2023, 11:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Oct. 2023, 11:53 // Actual //  bani.md

Cotațiile Platts pentru benzină și motorină continuă să se ducă în jos, reflectându-se în prețurile la pompele stațiilor de alimentare. Această tendință de scădere a prețurilor a fost observată în contextul unei diminuări substanțiale a cotațiilor Platts, coborând sub nivelul de 800 $/tona pentru benzină și în jurul valorii de 900 $/tona pentru motorină.

Pe durata ultimei perioade, prețurile la carburanți au scăzut semnificativ, fapt ce a permis o reducere substanțială a prețurilor la pompă pentru ambele tipuri de carburanți.

Ieftinirea cumulată a carburanților comparativ cu valorile maximale înregistrate în luna septembrie a anului curent este de 2,87 lei/litru pentru benzina COR 95 și de 1,11 lei/litru pentru motorina standard. Această diminuare reprezintă o scădere de 10,65% pentru benzina COR 95 și de 4,47% pentru motorina standard.

În continuarea acestei tendințe de ieftinire, ANRE a stabilit prețurile maxime de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard pentru perioada 14.10.2023-16.10.2023. Astfel, prețurile maxime sunt stabilite la:

  • 24,06 lei/litru pentru benzina COR 95 (reducere de 21 de bani);
  • 23,71 lei/litru pentru motorina standard (reducere de 18 bani).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Mart. 2026, 17:08
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
02 Mart. 2026, 17:08 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

De la 10 000 la 100 000 de euro va crește plafonul pentru unele operațiuni valutare pe care moldovenii le vor putea efectua fără autorizarea prealabilă a Băncii Naționale a Moldovei. Măsura este prevăzută într-un proiect de modificare a Legii privind reglementarea valutară, examinat de secretarii de stat în ședința din 2 martie.

Potrivit documentului, imediat după intrarea în vigoare a legii, pragul actual de 10 000 de euro va fi majorat la 100 000 de euro pentru o serie de operațiuni de capital, iar din 1 ianuarie 2028 plafonul va urca la 250 000 de euro.

Noua limită va fi aplicabilă pentru cumpărarea de instrumente financiare străine, acordarea de împrumuturi și garanții, donații și împrumuturi între persoane fizice sau juridice, deschiderea în străinătate a unor conturi legate de împrumuturi sau garanții, precum și alte operațiuni de capital. În paralel, este eliminat complet regimul de notificare pentru împrumuturile și creditele primite de rezidenți de la nerezidenți, obligație care în prezent se aplică pentru sumele ce depășesc 10 000 de euro. Eliminarea notificării va intra însă în vigoare la 1 octombrie 2027, pentru a permite BNM să creeze un nou mecanism de raportare.

Totodată, moldovenii care emigrează vor putea transfera activele deținute și vor avea dreptul să deschidă conturi la bănci din străinătate fără autorizarea BNM, inclusiv în perioada stabilirii cu domiciliul peste hotare.

Sunt operate schimbări și în ceea ce privește plățile în valută pe teritoriul Republicii Moldova. Proiectul restabilește dreptul rezidenților de a achita în valută străină, inclusiv în numerar, în unitățile comerciale amplasate în aeroporturile internaționale după zonele de control vamal și de frontieră, la punctele internaționale de trecere a frontierei sau la bordul aeronavelor antrenate în curse internaționale. De asemenea, se permite nerezidenților să achite în valută străină serviciile hoteliere din țară, măsură justificată prin necesitatea susținerii turismului și alinierii la practicile europene.

Pentru casele de schimb valutar și hotelurile care desfășoară activitate de schimb valutar în numerar, proiectul introduce reguli noi. Acestea vor putea furniza servicii de plată în numele și pe contul unor societăți de plată sau emitente de monedă electronică licențiate, cu obligația de a separa strict fondurile destinate serviciilor de plată de cele utilizate pentru schimbul valutar. În plus, casele de schimb valutar vor fi obligate să prezinte anual BNM situațiile financiare, pentru o monitorizare mai strictă a capitalului social și a lichidităților.

Un alt element nou este extinderea temeiurilor de refuz pentru autorizarea operațiunilor valutare. BNM va putea respinge o cerere dacă operațiunea implică riscul încetării relațiilor de corespondență bancară sau riscul aplicării unor sancțiuni internaționale asupra instituției sau asupra prestatorilor de servicii de plată rezidenți.

Legea va intra în vigoare la o lună de la publicarea în Monitorul Oficial, iar BNM va avea la dispoziție șase luni pentru a-și ajusta actele normative secundare la noile prevederi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!