Biletele pentru tabere de vară se scumpesc cu 4,7%: cât va costa o zi de odihnă

25 Feb. 2026, 12:10
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
25 Feb. 2026, 12:10 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Odihna de vară pentru copii și adolescenți se va scumpi în 2026. Potrivit unui proiect de hotărâre a Guvernului privind organizarea sezonului estival, tarifele orientative pentru o zi de tabără vor crește, în medie, cu aproximativ 4,7% față de anul trecut, pe fondul inflației și al majorării prețurilor la alimente și servicii.

Astfel, pentru o zi într-o tabără de odihnă, costul va ajunge la 400,20 lei. În cazul taberelor de întremare a sănătății sportivilor, tariful va fi de 479,98 lei pe zi, pentru taberele turistice – 441,08 lei, pentru cele sportive și de reabilitare – 410,74 lei, iar pentru taberele cu sejur de zi – 315,51 lei.

Ministerul Educației și Cercetării menționează că noile costuri au fost calculate ținând cont de rata estimată a inflației de 4,7% și de creșterea cheltuielilor necesare pentru asigurarea condițiilor alimentare, sanitare și de siguranță în tabere.

Pentru sezonul estival 2026, statul va achiziționa 3 102 bilete pentru copii și adolescenți. Dintre acestea, 775 vor fi gestionate prin Ministerul Educației și Cercetării, iar restul prin Casa Națională de Asigurări Sociale, prin intermediul sindicatelor. Cel puțin 25% din totalul biletelor vor fi oferite gratuit copiilor din categorii vulnerabile, inclusiv celor rămași fără ocrotire părintească, din familii defavorizate sau cu mulți copii, copiilor cu dizabilități sau refugiaților. Pentru celelalte categorii, părinții vor achita 20% din costul biletului, diferența fiind acoperită din bugetul asigurărilor sociale de stat.

În total, pentru organizarea odihnei de vară în 2026 sunt prevăzute 12,31 milioane de lei din bugetul de stat pentru taberele gestionate de Ministerul Educației, la care se adaugă 3,109 milioane de lei contribuții sindicale și peste 119 milioane de lei pentru organizarea odihnei la nivel local.

Documentul mai stabilește responsabilitățile instituțiilor implicate în autorizarea, monitorizarea și controlul taberelor, astfel încât sezonul estival să se desfășoare în condiții conforme normelor sanitare și de siguranță în vigoare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!