Bomba zilei! Moldovenii arși la buzunare de metanul rusesc. Gazul s-ar putea scumpi la peste 24 de lei metrul cub

25 Mai 2022, 09:19
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Mai 2022, 09:19 // Actual //  bani.md

Din 1 iunie, am putea plăti pentru gazele naturale un preț de peste 22,2 lei m3 fără TVA. Cu tot cu TVA prețul ajunge la 24 de lei.

Solicitarea de majorare a tarifului a fost trimisă Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică de către Moldovagaz. Compania își argumentează solicitarea prin majorarea semnificativă prețului de import al metanului care generează devieri financiare semnificative.

În cazul aprobării acestui tarif, cifra va fi de circa 6 ori mai mare decât tariful de anul trecut.

Președintele Moldovagaz, vadim Ceban declara în data de 14 mai la o emisiune tv că optează pentru tarife diferențiate pentru sezonul cald și sezonul de iarnă. Astfel, în sezonul cald al anului tariful ar trebui să fie acum 21 de lei, astfel că în octombrie „să revină la 15-16 lei”.

Potrivit lui, în cazul neajustării tarifelor vor fi acumulate datorii din cauza diferenței dintre tarifele pentru consumatori și a prețului de achiziție a gazelor naturale.

În prezent, tariful la gaz pentru populație este de 15,18 lei pentru metrul cub.

Urmare a majorării prețului de import al metanului, Moldovagaz urmează să achite Gazpromului circa un miliard de dolari. Este o sumă de trei ori mai mare față de cât a fot plătit anul trecut.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

29 Ian. 2026, 17:11
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
29 Ian. 2026, 17:11 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Bitcoin își prelungește scăderile și a revenit în zona de 87 000 de dolari, pe fondul deciziei Rezervei Federale a Statelor Unite (Fed) de a menține neschimbată dobânda de politică monetară, dar și al factorilor tehnici și geopolitici care apasă asupra piețelor.

După ce a testat fără succes rezistența din jurul nivelului de 90 500 de dolari, cea mai mare criptomonedă a schimbat direcția și a intrat din nou pe scădere, semnalând, potrivit analiștilor, riscul unei coborâri spre 85 000 de dolari. Evoluția vine într-un context în care dolarul american s-a întărit, iar investitorii s-au orientat masiv către materii prime, în special aur.

Aurul a atins noi maxime istorice, depășind pentru prima dată pragul de 5 600 de dolari uncia, în timp ce argintul a trecut de 120 de dolari. Cererea pentru metale prețioase este alimentată de incertitudini economice, tensiuni geopolitice și temeri legate de finanțele publice, ceea ce a redus interesul pentru active mai riscante, precum criptomonedele.

Decizia Fed de a păstra dobânzile neschimbate, după mai multe reduceri anul trecut, a fost anticipată de piețe. Totuși, mesajul de prudență privind inflația a susținut dolarul.

Analiștii subliniază că bitcoin se comportă în prezent mai degrabă ca un activ riscant, cu volatilitate ridicată, decât ca un refugiu împotriva deprecierii monedelor. Criptomoneda se află la aproximativ 30% sub maximul atins în toamnă și se mișcă într-un interval de consolidare, fără forța necesară pentru a sparge rezistențele importante.

Pe ansamblu, capitalizarea totală a pieței cripto a scăzut, iar majoritatea monedelor digitale mari au înregistrat pierderi. În paralel, în SUA continuă discuțiile privind reglementarea stablecoin-urilor, iar băncile avertizează asupra riscului ca sume uriașe din depozitele tradiționale să migreze către aceste active digitale, dacă vor fi permise dobânzi atractive.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!