Canicula a prăbușit consumul de gaze al moldovenilor

12 Iul. 2023, 15:33
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Iul. 2023, 15:33 // Actual //  bani.md

Volumul consumului de gaze naturale în luna iunie curent a constituit 14,7 milioane de metri cubi, ceea ce este cu circa 42,8% mai puțin în comparație cu aceeași perioadă a anului 2022. Totodată, potrivit serviciului relații publice al SA „Moldovagaz”, fața de luna mai 2023 acest indicator a scăzut cu 8,9  milioane de metri cubi sau cu circa 37,7 %.

Consumatorii casnici, până la data de 30 iunie 2023, au achitat 97,6% din sumele facturate în anul 2023, ceea ce este cu 0,4% mai puțin în comparație cu aceeași perioadă a anului trecut. În cazul consumatorilor non-casnici (persoanele juridice), ponderea transferurilor a fost de 96,6%, ceea ce este cu 3,0% mai puțin în comparație cu aceeași perioadă a anului trecut. Întreprinderile din sectorul energetic și termic din țară au achitat facturile în proporție de 95,8%, ceea ce este cu 4,1 puncte procentuale mai puțin comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.

În perioada de referință de la rețeaua de distribuție a gazelor naturale au fost deconectate 927 unități de consum, datoriile posesorilor acestora fiind în mărime de circa 6,7 milioane lei. Totodată, față de 341 consumatori s-a aplicat condiția plații preventive, drept consecință a sistării anterioare a furnizării de gaze naturale pentru neachitarea în termen a contravalorii gazelor naturale consumate.

Conform datelor SA „Moldovagaz”, nivelul de achitare a consumului de gaze naturale la data de 30 iunie 2023 se ridică la 96,9% ce constituie 8,946 mlrd. lei pentru volumul furnizat în anul  2023.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

13 Ian. 2026, 14:14
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
13 Ian. 2026, 14:14 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a declarat că, în termen de 48 de ore, autoritățile sârbe vor prezenta Biroului pentru Controlul Activelor Străine al SUA (OFAC) condițiile obligatorii pentru vânzarea companiei petroliere NIS, aflată sub sancțiuni americane. Informația a fost transmisă de agenția Tanjug.

Potrivit lui Vucic, contractul final privind vânzarea participațiilor deținute de acționarii ruși la NIS ar putea fi semnat în februarie sau martie. El a adăugat că Statele Unite ar putea prelungi licența de funcționare a NIS după ce vor primi și analiza condițiile tranzacției.

„După ce vom prezenta condițiile obligatorii ale contractului, va fi clar în ce direcție ne îndreptăm și, după aceea, cu greu ceva va mai putea împiedica tranzacția”, a declarat Vucic.

În octombrie, SUA au impus sancțiuni împotriva NIS în cadrul unui pachet mai larg de măsuri vizând sectorul energetic al Federației Ruse. NIS este una dintre cele mai importante companii energetice din Serbia, iar acționarii săi principali sunt entități rusești, ceea ce a atras compania sub incidența regimului de sancțiuni occidentale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!