Cea mai importantă lecție pe care Warren Buffett a învățat-o în pandemie: oamenii nu știu atât de mult cât cred că știu

01 Iul. 2021, 11:38
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
01 Iul. 2021, 11:38 // Oameni şi Idei //  MD Bani

Legendarul investitor Warren Buffett a spus că consecințele economice ale pandemiei asupra întreprinderilor mici și imprevizibilitatea Covid-19 este pe departe de a fi terminată. Despre aceasta, Buffet a vorbit în timpul unui interviu cu Becky Quick la emisiunea specială „Buffett & Munger: A Wealth of Wisdom” de la CNBC, difuzată marți. De asemenea, miliardarul a vorbit și despre cea mai importantă lecție pe care a învățat-o din pandemie.

„Nu s-a terminat”, a spus investitorul în vârstă de 90 de ani.

Cea mai bună lecție pe care a învățat-o Buffet în pandemie

Buffett a spus că cea mai importantă lecție pe care a învățat-o din pandemia fără precedent este cât de prost pregătită poate fi lumea pentru situații de urgență care vor avea loc.

„Am învățat că oamenii nu știu atât de mult cât cred că știu. Dar cel mai bun lucru pe care îl înveți este că pandemia ar fi trebuit să apară, iar acesta nu este cel mai rău care se poate imagina deloc ”, a spus Buffett. „Societatea are o perioadă groaznică de pregătire pentru lucruri care sunt îndepărtate, dar sunt posibile și vor avea loc mai devreme sau mai târziu.”

„Va exista o altă pandemie, știm asta. Știm că există o amenințare nucleară, chimică, biologică și acum cibernetică. Fiecare dintre acestea are posibilități teribile ”, a spus Buffett. „Și facem unele lucruri în acest sens, dar … nu este doar ceva cu care societatea pare deosebit de capabilă să se confrunte pe deplin”.

 

Realitatea Live

18 Mai 2025, 10:29
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
18 Mai 2025, 10:29 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministerul Comerțului din China a impus duminică taxe antidumping de până la 74,9% asupra importurilor de copolimeri POM, un tip de plastic tehnic, din Uniunea Europeană, Statele Unite, Japonia și Taiwan, potrivit unui anunț oficial citat de Reuters.

Cele mai mari rate antidumping, de 74,9%, au fost percepute asupra importurilor din Statele Unite, în timp ce livrările europene se vor confrunta cu taxe de 34,5%.

China a impus, de asemenea, taxe vamale de 35,5% asupra importurilor japoneze, cu excepția Asahi Kasei Corp, care a beneficiat de o cotă specifică de 24,5%.

Au fost instituite taxe generale de 32,6% la importurile din Taiwan, dar Formosa Plastics și Polyplastics Taiwan au beneficiat de rate mai mici de 4% și, respectiv, 3,8%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO