Cele mai bune țări din lume pentru munca la distanță. Pe ce loc se află Republica Moldova

22 Nov. 2023, 12:12
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Nov. 2023, 12:12 // Actual //  bani.md

Țările din Europa de Nord sunt în fruntea indicelui global al muncii la distanță 2023. Primele 10 țări din indice sunt: Danemarca; Olanda; Germania, Spania; Suedia; Portugalia; Estonia; Lituania; Irlanda și Slovacia, potrivit World Economic Forum.

Punctele forte cheie ale Danemarcei pentru lucrătorii la distanță includ calitatea internetului, incluziunea socială și asistența medicală.

În Țările de Jos, stabilitatea economică este un alt beneficiu pentru munca la distanță. Acest lucru se datorează în mare parte „atractiei sale ca destinație turistică și utilizării larg răspândite în limba engleză”, spun autorii.

Germania oferă un echilibru bun între costul vieții și calitatea vieții, cu cel mai accesibil serviciu de internet din lume, arată Global Remote Work Index 2023.

Slovacia este lider în top 10 țări care lucrează la distanță pentru siguranța cibernetică. Acesta este un criteriu care include capacitatea de a răspunde amenințărilor digitale și nivelul legislației privind securitatea cibernetică.

Regatul Unit se află pe primul loc pentru siguranță economică în Global Remote Work Index 2023. Această categorie include costul vieții, accesul la asistență medicală, cât de ușor este să comunicați și oportunități de petrecere a timpului liber de calitate.

Singapore este cea mai bună țară pentru infrastructura digitală și fizică, cum ar fi un serviciu de internet stabil, rapid și disponibil pe scară largă și o infrastructură sigură, cum ar fi drumurile.

Elveția se află în fruntea indicelui 2023 pentru siguranță socială, care ia în considerare securitatea fizică și protecția lucrătorilor la distanță.

În ceea ce privește situația Republicii Moldova cu privire la munca la distanță, țară s-a clasat pe locul 52 din cele 108 de țări incluse în clasament, cu un scor 0,6.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Nov. 2025, 17:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
11 Nov. 2025, 17:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Nebius Group, compania fondată de Arcadii Voloj după separarea de Yandex, a raportat o creștere spectaculoasă a veniturilor în al treilea trimestru al anului. Potrivit raportului financiar citat de Bloomberg, veniturile companiei au urcat cu 355% față de anul trecut, ajungând la 146 milioane de dolari – un rezultat care confirmă momentul favorabil ales pentru lansarea noului business.

Nebius, un furnizor de servicii cloud cu performanțe ridicate, se poziționează tot mai agresiv pe piața globală a infrastructurii pentru inteligența artificială. Compania a anunțat un nou acord cu Meta Platforms pentru furnizarea de infrastructură AI, după ce în septembrie a semnat un contract uriaș cu Microsoft, în valoare de 17,4 miliarde de dolari, care prevede acces dedicat la capacitățile sale de date și procesare.

Noul contract cu Meta, estimat la aproximativ 3 miliarde de dolari pentru următorii cinci ani, reprezintă al doilea mare parteneriat AI al companiei și confirmă ascensiunea rapidă a Nebius în topul furnizorilor globali.

Directorul comercial al Nebius, Mark Boroditsky, a declarat că în trimestrul al treilea compania a vândut integral toate capacitățile disponibile ale centrelor sale de date din Occident și aproape a epuizat și oferta pentru trimestrul în curs. „Cererea nu este doar mare — se accelerează”, a subliniat acesta.

Arcadii Voloj estimează pentru Nebius o creștere exponențială: compania își propune ca până la finele anului 2026 să atingă venituri anuale de 7–9 miliarde de dolari, un salt major în comparație cu nivelul actual. Extinderea este planificată să fie „agresivă” în 2025, finanțată prin împrumuturi garantate cu infrastructura companiei — o strategie favorizată de interesul clienților de top.

Nebius, cu sediul în Amsterdam, a devenit în timp record un jucător de greutate pe piața globală de cloud și AI, oferind servicii de calcul de înaltă performanță ca alternativă la Amazon Web Services sau alți giganți consacrați.

Compania este și o poveste de succes bursieră: valoarea acțiunilor a crescut cu 424% într-un singur an, ridicând capitalizarea la 27 miliarde de dolari — cu 7 miliarde peste valoarea actuală a Yandex.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII