Chișinăul va găzdui astăzi o nouă reuniune a HUB-ului de Securitate al UE

18 Sept. 2024, 09:59
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Sept. 2024, 09:59 // Actual //  bani.md

Chișinăul va găzdui astăzi, 18 septembrie, cea de-a 11-a ședință operațională a HUB-ului de Securitate al UE, la care vor participa în jur de 100 reprezentanți din instituțiile europene, experți, jurnaliști de investigație și reprezentanți ai societății civile din statele Uniunii Europene, Republica Moldova și din regiune.

Totodată, la eveniment vor participa Ministrul Afacerilor Interne, Adrian Efros, și Șeful Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, Jānis Mažeiks, dar și Cosmin Dinescu, Șeful Misiunii de Parteneriat a Uniunii Europene în Republica Moldova.

Subiectul ședinței va fi contracararea acțiunilor de manipulare a informațiilor și ingerințelor străine. HUB-ul de Securitate al UE este organizat de Ministerul Afacerilor Interne (MAI) în parteneriat cu Comisia Europeană, Delegația UE în Republica Moldova și Misiunea de Parteneriat a UE în Republica Moldova (EUPM Moldova).

Evenimentul va fi transmis în direct pe RLIVE TV și Rlive.md.

Realitatea Live

26 Feb. 2026, 17:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
26 Feb. 2026, 17:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Statele Unite au prelungit până la 1 aprilie licența care permite companiilor să poarte negocieri cu gigantul petrolier rus Lukoil privind activele sale internaționale, în pofida regimului de sancțiuni, relatează Reuters.

Potrivit unui document al Oficiului pentru Controlul Activelor Străine (OFAC) din cadrul Departamentului Trezoreriei SUA, autorizația specială a fost extinsă după ce termenul inițial urma să expire la sfârșitul lunii februarie.

Licența permite desfășurarea de discuții și activități pregătitoare legate de activele externe ale companiei ruse, fără a încălca restricțiile impuse de Washington.

Sancțiunile împotriva Lukoil au fost introduse de administrația americană anul trecut, în contextul măsurilor mai ample adoptate împotriva sectorului energetic rus.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!