Contract fabulos pentru Republica Moldova! Rușii de la Cuciurgan vor livra 90% din necesarul de curent până în 2024

25 Oct. 2023, 12:13
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Oct. 2023, 12:13 // Actual //  bani.md

SA Energocom, principalul furnizor de energie electrică din Republica Moldova, a anunțat astăzi prelungirea contractului de achiziție a energiei electrice cu Centrala termoelectrică Moldovenească (MGRES) din regiunea transnistreană. Acordul, semnat cu succes, va rămâne în vigoare până la sfârșitul anului 2024 și va continua să asigure necesarul de energie electrică pentru consumatorii din dreapta Nistrului.

Un aspect notabil al acestei prelungiri este faptul că costul energiei electrice achiziționate rămâne neschimbat, la nivelul de 66 USD pe megawatt-oră (MWh), în concordanță cu prețurile practicate în ultimele luni. Aceasta este o veste bună pentru consumatori, asigurându-le stabilitate în ceea ce privește costurile energiei electrice.

Conform graficului agreat de către ambele părți, MGRES se angajează să livreze aproximativ 257 de mii de MWh către malul drept al râului Nistru în luna noiembrie. Acest volum reprezintă mai mult de 90% din necesarul de energie electrică al zonei, cu excepția centralelor de termoficare din Chișinău și Bălți, precum și a surselor regenerabile. În orele de vârf, când este necesar, se vor contracta suplimentar volume de energie electrică de la producători din Ucraina și România, precum și de pe bursa română OPCOM.

În lunile de iarnă, odată cu pornirea Centralelor Electrice Termice (CET) care produc și energie electrică, volumul de energie electrică achiziționat de la MGRES va scădea la aproximativ 230-250 de mii de MWh, ceea ce va reprezenta aproximativ 65% din necesarul zonei de pe malul drept al râului Nistru.

Acest contract de achiziție cu MGRES aduce beneficii semnificative consumatorilor din dreapta Nistrului, asigurându-le tarife accesibile în comparație cu alte țări din regiune. Prin menținerea unui parteneriat eficient cu MGRES, SA Energocom contribuie la asigurarea necesităților energetice ale regiunii și la menținerea stabilității în furnizarea de energie electrică.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Feb. 2026, 17:20
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
11 Feb. 2026, 17:20 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Premierul Alexandru Munteanu a anunțat că, pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondul Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe Articolul IV și inițierea negocierilor pentru un nou program cu Republica Moldova.

„Pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondului Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe articolul 4 și începerea discuțiilor asupra unui nou program cu Republica Moldova. Nu s-a făcut până nu s-a făcut, dar așteptăm vești bune din Washington D.C.”, a declarat șeful Executivului.

Anunțul vine în contextul în care precedentul program cu FMI s-a încheiat la sfârșitul lunii octombrie 2025. Republica Moldova nu a beneficiat însă de ultimele două tranșe de finanțare, în valoare totală de aproximativ 170 de milioane de dolari.

Autoritățile au recunoscut anterior că aceste fonduri nu au fost debursate din cauza neîndeplinirii unor angajamente asumate, în special pe componenta de cheltuieli bugetare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!