Creștere spectaculoasă a traficului de pasageri pe Aeroportul Chișinău! Record istoric – 3,1 milioane de pasageri

07 Oct. 2024, 11:40
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
07 Oct. 2024, 11:40 // Actual //  Ursu Victor

Aeroportul Internațional Chișinău a înregistrat un nou record istoric de 3,1 milioane de  pasageri în 9 luni ale anului 2024, cu 48% mai mult față de perioada similară a anului precedent, potrivit datelor publicate de aeroport.

În luna septembrie, traficul de pasageri a fost 443.975 pasageri îmbarcați și debarcați. Prognozele la acest aspect au fost confirmate în proporție de 130,6%.

Totodată, creșterea traficului de pasageri față de septembrie 2023 este de 32,0% sau 107.591 pasageri. În ceea ce privește numărul de mișcări a aeronavelor acestea au constituit 3.293 de aterizări și decolări .

Cea mai mare creștere a fluxului de pasageri în luna septembrie 2024 a fost înregistrată pe destinațiile Chișinău Antalya cu 16.351 de pasageri, Chișinău Londra cu 15.718 de pasageri, Chișinău Istanbul cu 10.883 de pasageri și Chișinău Roma cu 10.202 de pasageri.

Pe destinațiile noi în septembrie au fost transportați 30.070 de pasageri sau 6,77% din fluxul total de pasageri.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Dec. 2025, 12:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
24 Dec. 2025, 12:01 // Actual //  Grîu Tatiana

Prețurile carburanților continuă să scadă, iar în prag de Crăciun au atins cele mai joase niveluri din ultimii aproape patru ani. Motorina și benzina se comercializează în prezent la valori considerate minime istorice pentru această perioadă, potrivit datelor Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE).

Astfel, motorina s-a ieftinit cumulativ cu 2,54 lei per litru, coborând sub pragul de 19 lei/litru, în timp ce benzina COR 95 a înregistrat o reducere de 1,42 lei/litru, ajungând sub nivelul de 22 lei/litru. Pentru benzină, acest preț reprezintă un record minim al ultimilor aproape patru ani.

Potrivit ANRE, ultima dată când ambele produse petroliere au fost comercializate la prețuri similare a fost în data de 14 ianuarie 2022, înainte de declanșarea războiului din Ucraina, eveniment care a generat ulterior creșteri semnificative pe piața energetică.

Evoluția descendentă a prețurilor este determinată de scăderea cotațiilor internaționale ale țițeiului, care au coborât recent, pentru scurt timp, sub nivelul de 60 de dolari per baril, revenind ulterior la aproximativ 62 de dolari per baril.

În aceste condiții, pentru zilele de 25 și 26 decembrie, ANRE a stabilit următoarele prețuri maxime de comercializare cu amănuntul pentru principalele produse petroliere de tip standard: benzina COR 95 – 21,97 lei/litru, cu 10 bani mai puțin, și motorina standard – 18,67 lei/litru, în scădere cu 6 bani.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII