Dealul cu rușii. Cât va costa metanul livrat Moldovei și ce condiții a pus Gazprom

30 Oct. 2021, 10:24
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
30 Oct. 2021, 10:24 // Actual //  bani.md

Prețul gazului rusesc pe care îl va primi Republica Moldova va crește la 500 – 600 USD per mia de metri cubi, susțin surse apropiate negocierilor citate de tass.ru.

În anul 2021 costul gazului în perioada caldă a anului va fi calculat în baza prețurilor de piață, iar în perioada rece va fi racordat la costul motorinei și a păcurei. Dacă anterior beneficiile erau aplicate întregii cantități de gaze, conform noului contract, în trimestrul unu și patru țara va procura 70% din cantitatea de gaz cu prețul racordat la petrol, iar în trimestrul doi și trei, restul de 30% din cantitate – la prețurile racordate la petrol. Ținând cont de conjunctura pieței, prețul ar putea crește la 500 -600 USD per mia de metri cubi față de prețul din contractul vechi”, susține sursa.

Noul contract încheiat de Republica Moldova cu Gazprom, de asemenea, prevede și rambursarea datoriei pentru gazul consumat anterior.

În noul acord încheiat pentru cinci ani, Moldova s-a angajat să achite datoria de 700 mil. USD pentru care Chișinăul a cerut audit”, mai spune sursa.

Anterior, Serghei Cuprianov, purtătorul de cuvânt al Gazprom declara că datoria Chișinăului este de 433 mil USD, iar cu tot cu penalități se ridică la 709 mil. USD.

În data de 29 octombrie, Republica Moldova a încheiat cu Gazprom un nou contract de livrare a gazului, care prevede și schema de rambursare a datoriei. Federația Rusă a semnat cu Republica Moldova acordul pe o perioadă de cinci ani, iar livrările de metan vor începe la 1 noiembrie.

La 30 septembrie Gazprom a prelungit contractul de livrare a  gazul pentru o lună, iar prețul metanului a costat 709 USD per mia de metri cubi. Federația Rusă anunța că va prelungi contractul pentru luna noiembrie doar dacă Republica Moldova achită gazul consumat pentru lunile septembrie și octombrie.

Realitatea Live

26 Feb. 2026, 10:38
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
26 Feb. 2026, 10:38 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Rețelele electrice de distribuție gestionate de Premier Energy Distribution au înregistrat o creștere a consumului de energie electrică la începutul anului 2026, pe fondul temperaturilor scăzute și al utilizării sporite a sistemelor electrice de încălzire. Datele pentru luna ianuarie și primele 24 de zile din februarie arată o intensificare clară a cererii, inclusiv la nivelul vârfurilor de sarcină.

În ianuarie 2026, consumul total de energie electrică a ajuns la 365.246 MWh, în creștere cu aproximativ 17,6% față de ianuarie 2025 și cu aproape 15% comparativ cu ianuarie 2024. Totodată, au fost înregistrate cele mai ridicate valori ale consumului maxim din ultimii ani, 13.217 MWh consum maxim zilnic și 680 MWh consum maxim orar. Potrivit companiei, aceste cifre reflectă o solicitare intensă a rețelei, în special în intervalele de seară, când consumul casnic a crescut pe fondul încălzirii electrice.

Tendința ascendentă s-a menținut și în februarie. În primele 24 de zile ale lunii, consumul total a însumat 276.291 MWh, peste nivelul din aceeași perioadă a anului trecut (257.826 MWh) și mult peste cel din februarie 2024 (227.561 MWh). În această perioadă, consumul maxim zilnic a atins 12.884 MWh, iar cel maxim orar 646 MWh.

Datele indică faptul că solicitarea rețelei rămâne ridicată, iar dacă ritmul actual se menține, februarie 2026 ar putea depăși nivelurile totale din anii precedenți. Premier Energy avertizează că majorarea simultană a consumului total și a vârfurilor de sarcină pune presiune suplimentară pe infrastructura de distribuție, făcând esențial echilibrul dintre cerere și capacitatea tehnică a rețelei pentru menținerea stabilității sistemului energetic.

Pe acest fundal, la 16 februarie, Premier Energy și FEE Nord au depus la ANRE solicitări de majorare a tarifelor la energia electrică. Premier Energy a cerut aprobarea unui tarif de 3,83 lei/kWh, cu 24 de bani (6,6%) peste nivelul actual, în timp ce FEE Nord solicită 4,32 lei/kWh, cu 32 de bani mai mult decât tariful în vigoare.

Solicitările urmează să fie examinate în una dintre ședințele viitoare ale ANRE. Dacă vor fi aprobate, noile tarife se vor reflecta în facturile consumatorilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!