Din bănci sau online? Detalii despre cum se va desfășura anul școlar în capitală

03 Aug. 2021, 06:44
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
03 Aug. 2021, 06:44 // Actual //  MD Bani

Aproximativ 60 la sută din angajații instituțiilor de învățământ din Capitală au fost imunizați anti-COVID. Despre asta a anunțat Viorica Negrei, șeful adjunct al Direcţiei Generală Educaţie, Tineret şi Sport.

Funcționarul a îndemnat profesorii să meargă la vaccinare pentru a putea începe noul an școlar în siguranță.

 „Încercăm ca până la începutul anului școlar să avem, cel puțin, 70 de procente. Încercăm să-i motivăm prin exemple de reușită, instituții care au reușit să se mobilizeze și imunizeze”, a anunțat funcționarul.

De asemenea, Negrei a ținut să precizeze că de la 1 septembrie, în instituțiile de învățământ se vor aplica aceleași modele de prezență ca și anul trecut, unul din cele 7 modele.

Despre prezența fizică a tuturor elevilor deocamdată nu se discută.

„Dacă vom atinge o rată de vaccinare de 70-80 procente a profesorilor și a medicilor, eu cred că putem spune că putem începe în siguranță noul an școlar. Reamintesc, vaccinarea este absolut gratuită”, a declarat viceprimarul Capitalei, Olga Ursu.

Rog conducătorii de întreprinderi şi organizaţii să permită angajaţilor să meargă să se vaccineze şi în timpul orelor de muncă, a mai precizat Ursu.

La nivel național, potrivit datelor Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, până acum au fost imunizate anti-COVID, 108 616 de cadre didactice.

Din numărul total, 32 204 persoane sunt complet vaccinate, ceea ce presupune 29.7 %, iar alte 35 741, adică 32.9% au beneficiat, deocamdată, doar de prima doză a serului.

Realitatea Live

07 Feb. 2026, 09:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Feb. 2026, 09:51 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Neprelungirea regimului de licențiere a importurilor de cereale și oleaginoase în anul 2026 nu a generat un val de importuri în Republica Moldova, contrar temerilor exprimate de o parte a fermierilor. Datele statistice analizate de economistul Iurie Rija arată că piața internă nu a fost inundată cu floarea-soarelui din exterior, iar volumele importate au rămas reduse și strict orientate către material semincer și utilizări speciale.

Odată cu introducerea licențierii, piața moldovenească a fost practic închisă pentru importurile de floarea-soarelui destinate procesării în ulei. În consecință, importurile realizate în ultimii ani au vizat aproape exclusiv semințe certificate, utilizate pentru însămânțare sau pentru sectoare de nișă, precum industria de cofetărie.

Statisticile confirmă caracterul restrâns al acestui flux. În anul 2024, Republica Moldova a importat 4.049 tone de semințe de floarea-soarelui, aproape integral ca material semincer, la un preț mediu foarte ridicat, de peste 168 lei per kilogram. În 2025, volumul a crescut ușor, până la 5.686 tone, însă destinația a rămas aceeași, iar prețul mediu s-a situat în jur de 128 lei/kg.

Important este faptul că neprelungirea licențierii în 2026 nu a schimbat radical situația. În luna ianuarie 2026 au fost importate doar 588 tone de semințe de floarea-soarelui, tot ca material semincer, la un preț mediu de 151,69 lei/kg — un volum considerat nesemnificativ din punct de vedere al impactului asupra pieței interne.

Structura importatorilor confirmă că nu este vorba despre operatori orientați spre procesare sau speculație. Piața este dominată de companii mari, specializate în comercializarea semințelor certificate și a inputurilor agricole, precum SYSTEM CAPITAL MANAGEMENT SRL, TRANSTEST SRL, VADALEX-AGRO SRL, BIOPROTECT SRL sau DIAZCHIM SRL. Aceste firme deservesc în principal fermierii, nu industria de procesare.

Și din punct de vedere geografic, importurile indică o orientare clară către parteneri regionali și europeni. România este principalul furnizor de semințe de floarea-soarelui pentru Republica Moldova, urmată de Turcia și Bulgaria, care și-au majorat livrările în 2025. Franța completează lista ca sursă tradițională de genetică agricolă și material semincer certificat, ceea ce confirmă că importurile vizează produse cu standarde tehnologice și fitosanitare ridicate.

Potrivit analizei, lipsa importurilor de floarea-soarelui pentru procesare are o explicație strict economică. În sezonul curent, prețul semințelor în Ucraina este similar cu cel din Republica Moldova, iar costurile suplimentare de transport, logistică și finanțare fac nerentabilă achiziția și livrarea acestora către fabricile moldovenești.

În concluzie, datele arată că temerile privind un aflux masiv de importuri după eliminarea licențierii nu s-au confirmat. Piața rămâne protejată de realitățile economice, iar importurile de floarea-soarelui continuă să fie limitate, scumpe și orientate aproape exclusiv către material semincer, fără a afecta procesatorii sau prețurile interne.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!