EA este studenta care va beneficia de bursă din salariul profesorului de la ASEM, Ion Faina

01 Sept. 2021, 14:35
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
01 Sept. 2021, 14:35 // Oameni şi Idei //  MD Bani

Pe data de 15 iunie curent, Ion Faina, profesionist în domeniul marketingului și lector universitar la Academia de Studii Economice a Moldovei a anunțat public despre faptul că în noul an, salariul de profesor, îl va dona unui student, unica condiție este ca studentul/studenta să aibă o medie mare și să fie de la facultatea Marketing si Logistică, ASEM înmatriculat în primul an de studii.

Astăzi, Ion Faina a anunțat cine este norocoasa care va beneficia de această bursă. Este vorba de Iulia Sandul – studentă anul I la Marketing și Logistică. Iulia a intrat la buget cu media de bacalaureat 9,50, categoria 15%. Iulia va beneficia de această bursă pe durata semestrului I de studii.

„Anul acesta salariul meu a fost de 1 673 de lei și ceva bănuti. Pentru noul an nu știu cât va fi, dar îl donez.”

În semestrul II, profesorul de la ASEM își va dona în continuare bursa, doar că va alege TOP 10 studenți de la Facultate și în baza mediei și a scrisorii de motivare va alege un candidat.

„Nu, nu o fac pentru a lua cumva „la pont” salariul de profesor. Sistemul tot noi toți împreuna îl reprezentăm. O fac, pentru că acest salariu pentru mine este unul opțional. O fac, pentru că meseria asta este un hobby de care încă îmi place. Iar plăcerea asta se multiplică cel puțin pentru mine dacă o distribui, măcar și unei persoane. O fac, pentru că de acasă am plecat cu asta. Și poate, astfel se schimbă ceva, vorba aia: Fă rai din ce ai!”

De asemenea, Ion Faina a felicitat elevii, studenții, profesorii și părinți cu ocazia sărbătorii de 1 septembrie.

Valoarea bursei

În anul de studii 2020-2021 salariul de profesor al lui Ion Faina a fost de 1 673 de lei și ceva bănuți. Încă nu știe exact care va fi salariul pentru anul 2021 – 2022, dar îl va dona în continuare.

„Anul acesta salariul meu a fost de 1 673 de lei și ceva bănuti. Pentru noul an nu știu cât va fi, dar îl donez.”

Realitatea Live

09 Ian. 2026, 12:55
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Ian. 2026, 12:55 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Serviciul Vamal al Republicii Moldova a încasat în anul 2025 41,15 miliarde de lei la bugetul de stat, cu 2,87 miliarde de lei mai mult decât în 2024, ceea ce reprezintă o creștere de 7,5%, arată datele oficiale ale instituției.

Structura încasărilor arată că TVA-ul la import rămâne principala sursă de venit, cu 66,6% din total, urmat de accize – 26,8% și taxa vamală – 6,4%.

Potrivit raportului, TVA-ul la import a însumat 27,4 miliarde de lei, în creștere cu 1,95 miliarde de lei (+7,7%) față de 2024. Accizele la import au ajuns la 11,01 miliarde de lei, cu 745,8 milioane de lei mai mult decât anul precedent (+7,3%).

Cele mai mari contribuții la accize au venit din: produsele petroliere importate, care au adus 4,62 miliarde de lei (+14,4%), produsele din tutun – 3,65 miliarde de lei (+0,1%) și mijloacele de transport importate – 2,15 miliarde de lei (+8,2%).

În același timp, unele categorii au înregistrat scăderi, inclusiv accizele la gazele lichefiate (–2,4%), băuturile alcoolice tari (–7,8%) și vinurile importate (–19,7%).

Taxa vamală a generat 2,63 miliarde de lei, cu 6,7% mai mult decât în 2024, în timp ce taxa pentru efectuarea procedurilor vamale a scăzut la 50,7 milioane de lei (–12,5%).

Datele arată că bugetul de stat a fost alimentat în 2025 în principal din importuri.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!