Elevele răpite în urma atacului armat de la o școală din Nigeria, eliberate

02 Mart. 2021, 16:15
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
02 Mart. 2021, 16:15 // Slider //  Realitatea.md

Autoritățile locale, declară că grupul de aproape 300 de fete ce au fost răpite de la o școală din nord-vestul Nigeriei săptămâna trecută au fost eliberate. Fetele au fost răpite de bărbați înarmați neidentificați de la internatul din Jangebe, statul Zamfara, vineri și duse într-o pădure, a declarat poliția.

Un oficial a declarat astăzi că grupul de eleve a fost eliberat, iar fetele se află acum în siguranță.

„Mă bucur să anunț oficial că elevii răpiți nu se mai află în captivitate”, a scris guvernatorul Bello Matawalle pe Twitter. „Acesta este rezultatul unei abordări eficiente a mai multor obstacole impuse eforturilor noastre”, a adăugat el.

„Îndemn toți cetățenii de bună credință ai Nigeriei să se bucure alături de noi deoarece fiicele noastre sunt acum în siguranță”.

Autoritățile au declarat că 279 de fete au fost eliberate, adăugând că cifra de 317 persoane răpite, oferită săptămâna trecută de către poliție, nu a fost tocmai exactă, deoarece o parte din fete au reușit să se ascundă în locuri sigure chiar în timpul atacului.

Astfel de răpiri sunt efectuate pentru răscumpărare și sunt frecvente mai ales în partea de nord a țării.

Realitatea Live

27 Feb. 2026, 14:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
27 Feb. 2026, 14:32 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Compania Națională Administrația Porturilor Maritime Constanța (APM) intenționează să acopere costurile preluării operatorului Portului Internațional Liber Giurgiulești — ICS Danube Logistics — prin atragerea de la acționari a 281,6 milioane de lei, potrivit unor surse din Ministerul Transporturilor citate de Profit.ro.

Operațiunea, care ar urma să fie discutată la sfârșitul lunii martie, prevede emiterea de noi acțiuni și majorarea capitalului social al companiei de la 323,3 milioane lei la 604,94 milioane lei.

APM este controlată de Ministerul Transporturilor din România (80%) și de Fondul Proprietatea (20%).

Potrivit datelor prezentate anterior, APM a depus o ofertă angajantă de aproximativ 62 milioane de dolari pentru achiziția ICS Danube Logistics, companie al cărei acționar unic este Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD).

Pe lângă prețul de preluare, compania românească și-a asumat prin ofertă investiții suplimentare de minimum 28 milioane de dolari în dezvoltarea Portului Giurgiulești.

La un curs de 4,32 lei/dolar, infuzia totală de capital planificată la APM ar ajunge la circa 65,2 milioane de dolari, dacă acționarii vor subscrie integral noile acțiuni.

Procesul de achiziție nu este însă lipsit de controverse. La mijlocul anului trecut, Fondul Proprietatea a cerut în instanță anularea deciziei acționarilor APM din 19 iunie 2025, prin care era aprobată achiziția integrală a portului Giurgiulești.

Dosarul se află pe rolul instanței, iar următorul termen de judecată este programat pentru mijlocul lunii aprilie.

Administrația Porturilor Maritime Constanța este instituție aflată sub autoritatea Ministerului Transporturilor și administrează portul Constanța (zonele Constanța, Midia și Mangalia), precum și portul turistic Tomis.

În 2024, compania a raportat o cifră de afaceri de 479,38 milioane lei (minus 13% față de 2023) și un profit net de 256,31 milioane lei, în creștere cu 31%.

Preluarea Portului Giurgiulești este considerată o mișcare strategică cu implicații majore pentru logistica regională de la Dunăre și Marea Neagră.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!