Externele de la Moscova îi răspund lui James Bond din Moldova vizavi de invazia rușilor: A mizat pe sprijinul Vestului

22 Dec. 2022, 09:31
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Dec. 2022, 09:31 // Actual //  bani.md

Șeful Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, Alexandru Musteață, a spus că Rusia plănuiește să atace Republica Moldova pentru a face joncțiune cu regiunea transnistreană. Dânsul a făcut această declarație în speranța ca va obține sprijinul țărilor occidentale, se arată în mesajul Ministerului rus de Externe, scrie rbk.ru.

„Speranța de a obține un sprijin financiar suplimentar de la sponsorii occidentali prin introducerea unei alte „poveste de groază” nu s-a concretizat, dar Alexandru Musteață a reușit să atragă atenția asupra agendei Republicii Moldova, dar cu un minus foarte mare”, a spus ministerul.

Ministerul de Externe a mai subliniat că SIS, după interviul lui Musteață, a publicat o explicație că șeful departamentului, într-un interviu acordat TVR Moldova, a vorbit despre analiza mai multor scenarii posibile, dintre care unul implică ofensiva Rusiei prin teritoriul Ucrainei.

În plus, președintele României Klaus Iohannis și ministrul român de externe Bogdan Aurescu nu au confirmat declarațiile lui Mustață. Acesta din urmă, comentând cuvintele lui Musteață, a spus că România va acorda asistență Moldovei dacă va fi necesar, dar a precizat că nu ar dori să discute situații ipotetice.

În data de 19 decembrie șeful SIS Alexandru Mustață într-o declarație pentru TVR a declarat că Federația Rusă ar intenționa să atace Republica Moldova la începutul anului 2023. „Întrebarea este când va face acest lucru”, a punctat Mustață.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

07 Ian. 2026, 12:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Ian. 2026, 12:59 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Procurorul-șef al Procuraturii Anticorupție, Marcel Dumbravan, a declarat, într-un interviu acordat postului public Moldova 1, că dosarul penal deschis pe marginea construcției drumului Leova–Bumbăta este în continuare în examinare, iar în cauză există persoane cu statut de învinuit.

Potrivit lui Dumbravan, la sfârșitul anului trecut Procuratura Anticorupție a inițiat o anchetă penală privind posibile nereguli în procesul de achiziție publică și în execuția lucrărilor la acest proiect rutier. În prezent, investigația se află într-o etapă-cheie, fiind dispusă o expertiză tehnico-științifică în domeniul construcțiilor.

„Pe acest dosar sunt persoane cu statut de învinuit în continuare, însă Procuratura Anticorupție a dispus efectuarea unei expertize tehnico-științifice în construcții, care, la moment, este încă în curs de executare. Așteptăm concluziile experților și, în funcție de acestea, urmează să acționăm în continuare”, a precizat Dumbravan.

Proiectul rutier Leova–Bumbăta, inaugurat parțial în anul 2023, a intrat în vizorul anchetatorilor după apariția suspiciunilor privind modul de atribuire a contractului și calitatea lucrărilor executate. În prezent, în dosar figurează două persoane cu statut de bănuit: fostul șef al Administrației Naționale a Drumurilor, Sergiu Behjan, și administratorul unei companii private implicate în realizarea proiectului.

Prejudiciul cauzat statului urmează să fie stabilit cu exactitate după finalizarea expertizei tehnice. Drumul Leova–Bumbăta a generat controverse majore în spațiul public, fiind catalogat drept cel mai scump drum construit vreodată în Republica Moldova, cu un cost estimat de aproximativ 3,5 milioane de euro per kilometru. Valoarea totală a proiectului se ridică la circa 260 de milioane de lei. În context, primarul orașului Leova, Alexandru Bujorean declara că respectivul drum riscă să divină muzeul corupției.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!