Fii în trend! Prinde ritmul verii și premii valoroase cu maib junior

13 Iul. 2022, 09:32
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
13 Iul. 2022, 09:32 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

Maib junior, cel mai cool card bancar pentru copii și adolescenți, e gata de o nouă aventură de vară și te invită să-i fii alături. Participă la promoția „Prinde ritmul verii cu maib junior” organizată în perioada 11 iulie – 11 septembrie 2022, iar maib și Mastecard te vor bucura cu diverse premii.

Avem cadouri pentru tine la fiecare două săptămâni. Chiar și o singură plată de 50 de lei te înscrie automat la tombolă. Ai șansa să câștigi unul din cele 16 vouchere la cel mai mare oraș acvatic din Moldova Vara Vara Aquacity, în sumă de 1000 de lei.

Doi deținători ai cardului maib junior vor primi câte un voucher de 20 000 de lei, pentru a petrece o zi de neuitat împreună cu familia și prietenii la Vara Vara Aquacity. Extragerile marilor câștigători vor fi organizate la 12 august și 13 septembrie.

Surprizele nu se opresc aici! La deschiderea unui card maib junior în perioada promoțională primești un cadou garantat – căști pentru telefonul tău.

Încă nu ai maib junior? Vino acum la maib însoțit de un părinte și solicită cardul.

Hai să petrecem vara cel mai tare. Cu maib junior e simplu și ușor să fii în trend!

P.

Realitatea Live

26 Feb. 2026, 12:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
26 Feb. 2026, 12:01 // Actual //  Ursu Victor

Circa 200 de primari din toate regiunile Republicii Moldova au lansat critici la adresa modului în care este promovată reforma administrației publice locale, avertizând asupra riscului de lichidare a primăriilor și de afectare a autonomiei locale. Poziția a fost exprimată în cadrul ședinței extinse a Consiliului de Administrare al Congresului Autorităților Locale din Moldova (CALM).

Aleșii locali susțin că procesul este grăbit și lipsit de consens, iar consultările anunțate de autorități ar fi, în realitate, „o formalitate”. Președinta CALM, Tatiana Badan, a cerut ca reforma să fie clară, etapizată și construită pe dialog real cu comunitățile.

Critici și mai dure au venit din teritoriu. Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petcov, a afirmat că Guvernul nu a reușit să asigure consensul necesar și că reprezentanții Cancelariei de Stat participă la discuții fără o strategie coerentă și fără fundamentare științifică, limitându-se la mesaje generale despre „primării puternice”.

Mai mulți edili au avertizat că primăriile sunt puse sub presiune. Primarul satului Bîrnova, Valeriu Scutelnic, a declarat că reprezentanți ai Guvernului ar transmite în teritoriu că localitățile care nu se amalgamează riscă să rămână fără finanțări. Acesta a insistat că doar populația, prin referendum, poate decide eventuale comasări.

Edilii au contestat și criteriile demografice vehiculate. Vicepreședintele CALM, Victor Gori, a ironizat pragul de populație propus: „Să înțelegem că 1500 sunt oameni, dar 1499 nu mai sunt oameni și nu mai au aceleași drepturi?”. Potrivit datelor prezentate, aproximativ 700 din cele 898 de primării au reușit deja să atragă fonduri din proiecte naționale și internaționale.

Au fost semnalate și probleme concrete generate de reforme conexe. Un primar a relatat că, după modificările din sistemul serviciilor publice, „ne rugăm să nu moară nimeni în zilele de odihnă”, deoarece certificatul de deces poate fi obținut doar luni la centrul raional.

Unii aleși locali au mers mai departe și au sugerat că problema nu este numărul primăriilor, ci structura administrativă de nivel superior. Primarul din Cîrpești, Ion Bîzu, a afirmat că Republica Moldova ar avea „prea mulți deputați și prea multe raioane, nu prea multe primării”.

În final, CALM a adoptat, cu o singură abținere, o declarație oficială prin care cere stoparea grabei în promovarea reformei, eliminarea presiunilor politice, administrative sau financiare asupra primarilor și reluarea dialogului real cu autoritățile locale. De asemenea, organizația solicită descentralizare fiscală reală și resurse adecvate pentru administrația publică locală.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!