Gata cu războiul de la Termoelectrica! Parlicov l-a prezentat echipei pe noul director

31 Iul. 2023, 09:54
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
31 Iul. 2023, 09:54 // Actual //  bani.md

Astăzi, ministrul Energiei, Victor Parlicov, a prezentat colectivului Termoelectrica S.A. pe noul director interimar al companiei, Iurie Razlovan. În cadrul acestei întâlniri, Parlicov a subliniat importanța sarcinii principale a noului director, care este să asigure pregătirea întreprinderii pentru următorul sezon rece, cu accent pe finalizarea reparațiilor la blocul 2 de la sursa 1, cunoscută și sub denumirea de fosta CET-2.

Un alt obiectiv important pentru noul director interimar va fi prezentarea, în cel mult două săptămâni, a viziunii sale asupra noii structuri organizatorice a companiei și luarea deciziilor cu privire la echipa cu care va lucra pentru a atinge obiectivele propuse.

În discursul său, ministrul Parlicov a evidențiat importanța strategică a Termoelectrica S.A. în sectorul energetic, subliniind contribuția esențială pe care o poate aduce în procesul de decarbonizare a acestuia și în dezvoltarea sistemelor centralizate de încălzire.

Cu ambiții mari pentru companie, ministrul a exprimat dorința de a îmbunătăți calitatea serviciilor oferite de Termoelectrica. Astfel, planurile includ realizarea izolării blocurilor de locuit, înlocuirea sistemelor de distribuție interioară pe orizontală, permițând fiecărui apartament să-și regleze temperatura individual, precum și implementarea de puncte termice individuale și asigurarea apei calde menajere disponibile 24 de ore.

În încheierea discursului, ministrul Energiei a subliniat importanța Termoelectrica în realizarea acestor obiective ambițioase și a confirmat că fără implicarea activă a companiei, aceste îmbunătățiri nu ar fi posibile. Astfel, el a reafirmat angajamentul său și al guvernului în sprijinirea Termoelectrica S.A. pentru a-și îndeplini rolul cheie în dezvoltarea sectorului energetic din Republica Moldova.

La sfârșitul săptămânii trecute Vasile Leu a fost demis din funcția de șef de la Termoeelctrica, iar în locul lui a fost Iurie Razlovan.

Ministrul Parlicov a vorbit și depsre motivul demiterii lui Leu.

„Permanent eram într-un război unii cu ceilalți. Este vorba de plângerile între minister și companie. Or, întreprinderea este una vitală și nu putem avea un război împotriva tuturor. Am spus, fie această echipă (Vasile leu n.r) găsește limbă comună fier pleacă și s-a ajuns la decizia de a schimba managementul companiei”, a spus Parlicov.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

09 Dec. 2025, 16:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Dec. 2025, 16:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova a fost nevoită să apeleze din nou la energie electrică de avarie. Anunțul a fost făcut de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, care a precizat că, în după-amiaza și seara zilei de luni, operatorul de sistem Moldelectrica a solicitat livrări de urgență pentru a menține stabilitatea sistemului electroenergetic.

Potrivit ministrului, energia de avarie este distinctă de livrările comerciale efectuate de furnizorul central Energocom, fie în baza contractelor bilaterale, fie prin achiziții de pe bursele de energie. Acest tip de energie este considerabil mai scump, iar prețul final urmează să fie stabilit la începutul lunii viitoare, în cadrul proceselor de decontare.

Solicitarea ajutorului de avarie a fost determinată de dezechilibrele apărute în sistemul electroenergetic, generate de capacitatea limitată a interconexiunii cu România, dar și de abaterile dintre consumul și generarea prognozată pe piața energiei electrice.

Dorin Junghietu a mai menționat că, pentru săptămâna curentă, capacitatea netă de transfer (NTC) pentru blocul de control Ucraina–Moldova este de 2.150 MW. Această valoare este stabilită săptămânal de Centrele Regionale de Coordonare ale operatorilor sistemelor de transport și reflectă constrângerile tehnice existente la nivel regional.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII