Gavrilița pavează drumul către primăria lui Ceban! Împarte pliante electorale ale PAS

20 Feb. 2023, 14:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
20 Feb. 2023, 14:53 // Actual //  bani.md

Fostul premier, Natalia Gavrilița, în acest weekend, a avut mai multe întrevederi cu locuitorii Capitalei. Despre aceasta Gavrilița a anunțat pe pagina sa oficială, pe care o utiliza în funcția de prim-ministru, scrie realitatea.md.

”Am participat duminică la mai multe întâlniri cu cetățenii în cartierele capitalei, desfăşurate de organizația teritorială Chişinău a PAS. M-am bucurat enorm să discut direct cu oamenii, să le aud opiniile despre activitatea guvernării, doleanțele şi visurile pe care le au. M-am convins din nou de înțelepciunea oamenilor noștri, de susținerea pe care o a reformele lansate de noi, şi de dorința mare de a aduce Uniunea Europeană acasă. În calitate de prim-vicepreşedintă a Partidului Acțiune şi Solidaritate mă voi implica activ în continuare în viața publică, pentru a contribui la o viață mai bună pentru oamenii noştri”, a scris Natalia Gavrilița pe Facebook.

Precizăm că recent, imediat după ce Natalia Gavrilița a demisionat din funcția de premie, directorul executiv al Institutului pentru Politici și Reforme Europene (IPRE) Iulian Groza a anunțat că Natalia Gavrilița ar putea fi o candidatură bună pentru funcția de primar al Chișinăului. Ulterior, presa a scris că fostul premier se pregătește de alegerile locale din acest an.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Sept. 2025, 17:07
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Sept. 2025, 17:07 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Până la 8 septembrie, 21 din cei 23 de concurenți electorali au deschis conturi de campanie, iar 19 dintre aceștia au depus rapoarte financiare, arată datele prezentate de Asociația Promo-LEX.

Conform rapoartelor, veniturile declarate însumează circa 28,4 milioane de lei, provenite în special din donații ale persoanelor fizice (47%) și transferuri din conturile curente ale partidelor (37%). Cele mai mari sume au fost raportate de PAS, Blocul Electoral Alternativa, BE Patriotic și Partidul Nostru, formațiuni care cumulează 78% din totalul veniturilor.

Cheltuielile declarate depășesc 21,5 milioane de lei, majoritatea fiind direcționate spre materiale promoționale (51%) și publicitate (35%).

Monitorizarea civică realizată de Promo-LEX a identificat însă discrepanțe între rapoartele oficiale și cheltuielile reale, estimând sume neraportate de peste 1,3 milioane de lei la 14 concurenți. Printre cei vizați se numără CUB, Mișcarea Respect Moldova (MRM) și BE Patriotic.

Promo-LEX atrage atenția că astfel de abateri pot afecta transparența și corectitudinea procesului electoral, subliniind necesitatea unui control mai riguros al finanțării campaniilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII