HoReCa: cota TVA de 6% se va aplica din 1 octombrie

23 Sept. 2021, 14:10
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
23 Sept. 2021, 14:10 // Actual //  bani.md

Sectorul HoReCa va beneficia de cota TVA de 6% din 1 octombrie. Este vorba de agenții economici care prestează servicii de cazare, comercializare a produselor alimentare/băuturi, cu excepția producției alcoolice. Inițiativa legislativă a fost votată în ședința de astăzi a Parlamentului cu votul a 84 de deputați.

Legea a fost votată urmare a multiplelor restricţii impuse la desfăşurarea diverselor activităţii. Prestatorii au suferit pierderi enorme, care s-au reflectat inclusiv în micşorarea salariilor în reducerea locurilor de muncă sau în general s-a soldat cu falimentarea afacerilor.

Reducerea TVA a fost publicată pe 21 mai, curent și urma să intre în vigoare șase luni mai târziu din 21 noiembrie. Însă ca urmare a situației grave din sectorul vizat se propune ca cota TVA în mărime de 6% urmează a fi aplicată din 1 octombrie.

 

Realitatea Live

28 Nov. 2025, 11:00
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
28 Nov. 2025, 11:00 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Producătorii de energie regenerabilă, furnizorii, consumatorii și alți participanți la piață vor fi înscriși într-un registru electronic național pentru certificarea energiei verzi, lansat în premieră în Republica Moldova. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a anunțat operaționalizarea Registrului garanțiilor de origine – sistemul oficial prin care este confirmată proveniența energiei produse din surse regenerabile.

Registrul este o platformă unică în format electronic, unde sunt gestionate toate garanțiile de origine emise, transferate, utilizate, expirate sau anulate. Sistemul include toți actorii din domeniul energiei regenerabile și asigură o evidență transparentă și securizată a certificatelor verzi aferente energiei injectate în rețele.

Un cont în platformă se deschide în baza unei cereri și a achitării taxei anuale aprobate de ANRE, stabilită pentru 2026 la 3027 lei. Până acum, mai mulți producători, furnizori și consumatori de energie electrică au fost deja înregistrați după depunerea solicitărilor și achitarea plății.

Crearea acestui registru aliniază Republica Moldova la standardele europene de certificare a energiei regenerabile. Sistemul respectă principiile Sistemului European de Certificare a Energiei și este conectat la platforma regională a Comunității Energetice, asigurând interoperabilitate și recunoașterea garanțiilor de origine la nivel internațional.

Pentru implementare, ANRE a semnat în septembrie 2025 un contract cu Grexel Systems Ltd., companie europeană recunoscută pentru dezvoltarea registrelor electronice de energie verde. După configurările tehnice, au fost organizate instruiri dedicate utilizatorilor și părților interesate.

Pe parcursul întregului proces, Secretariatul Comunității Energetice a oferit suport tehnic și juridic.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII