Inflaţia din zona euro a înregistrat o scădere peste aşteptări în decembrie

06 Ian. 2023, 14:14
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
06 Ian. 2023, 14:14 // Actual //  MD Bani

Rata anuală a inflaţiei în zona euro a înregistrat o scădere peste aşteptări în decembrie. Cu toate acestea, inflaţia de bază a crescut, sporind presiunile asupra Băncii Centrale Europene de a ţine sub control o inflaţie care este de aproape cinci ori peste ţinta sa de 2%, transmite Reuters.

Potrivit unei estimări preliminare publicate vineri de Eurostat, rata anuală a inflaţiei în zona euro a încetinit la 9,2% în decembrie, de la 10,1% luna precedentă. Cifra anunţată de Eurostat este mai bună decât estimările analiştilor, care mizau pe o creştere a preţurilor de 9,7%.

Scăderea inflaţiei în zona euro se explică mai ales prin faptul că preţurile la energie au înregistrat un avans de 25,7% în decembrie, semnificativ mai mic decât cel de 34,9% consemnat luna precedentă. În schimb, inflaţia preţurilor la alimente a continuat să accelereze, de la 13,6% în noiembrie, la 13,8% în decembrie.

De asemenea, datele Eurostat arată că inflaţia de bază (core inflation), adică ceea ce rămâne după ce sunt eliminate preţurile pentru bunuri volatile, precum energia şi alimentele, a continuat să crească până la 6,9%, la 6,6% în noiembrie. Inflaţia de bază este indicatorul urmărit cu atenţie de BCE la elaborarea deciziilor sale de politică monetară.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește-ne pe TELEGRAM!

În rândul ţărilor din zona euro, cea mai ridicată inflaţie se înregistrează în ţările baltice, toate cu o creştere a preţurilor de peste 20%, în frunte fiind Letonia (20,7%), Lituania (20%) şi Estonia (17,5%). La polul opus, cea mai redusă creştere a preţurilor se înregistrează în Spania (5,6%).

Pentru a reduce inflaţia în zona euro, Banca Centrală Europeană a majorat în decembrie dobânda de politică monetară cu 50 de puncte de bază, la 2,5%, a patra creştere consecutivă.

În cele mai recente prognoze, BCE se aşteaptă ca rata inflaţiei în zona euro să se situeze la 8,4% în 2022, la 6,3% în 2023 şi la 3,4% în 2024.

Realitatea Live

19 Aug. 2025, 11:16
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
19 Aug. 2025, 11:16 // Actual //  bani.md

Un pretins buletin de vot, unde ștampila VOTAT este aplicată în dreptul unui concurent electoral, circulă în mediul online de câteva zile. În context, Comisia Electorală Centrală (CEC) susține că imaginea este trucată, iar buletinul de vot fals. Scopul acestor imagini, potrivit autorității electorale, este de a induce în eroare alegătorii și de a submina încrederea în procesul electoral.

„Astfel de acțiuni fac parte din campanii ostile de manipulare și antagonizare a societății”, mai adaugă CEC într-o declarație oficială.

Precizările Comisiei Electorale Centrale

Modelul oficial al buletinului de vot se aprobă exclusiv prin hotărârea Comisiei Electorale Centrale, după înregistrarea tuturor concurenților electorali. Precizăm că astăzi, 19 august, este ultima zi când pot fi depuse cereri pentru înregistrarea candidaților la funcția de deputat.

Tipărirea buletinelor de vot se realizează numai în condițiile și termenele stabilite de legislația electorală, într-un proces transparent, cu participarea observatorilor, mass-media și a concurenților electorali.

„Comisia Electorală Centrală condamnă ferm răspândirea de falsuri, imagini trucate și tentative de manipulare și îndeamnă cetățenii să se informeze doar din surse oficiale. Totodată, adresăm un apel către mass-media să manifeste responsabilitate și să evite difuzarea materialelor neverificate, în special a celor care prezintă indicii de fals informatic.

Atenționăm că răspândirea unor informații trucate servește intereselor celor care doresc un proces electoral denaturat, dominat de emoții și decizii impulsive, și nu de libera exprimare a voinței alegătorilor”, comunică CEC.

Actele pentru înregistrarea în cursa electorală pot fi depuse până pe 19 august, iar campania electorală va începe oficial pe 29 august.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII