Lovitură pentru companiile aeriene din Rusia! Paginile web vor fi deconectate de la domeniile internaționale

14 Nov. 2023, 09:36
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Nov. 2023, 09:36 // Actual //  bani.md

Companiilor aeriene și aeroporturilor rusești li se va interzice accesul la domeniul aviației internaționale – aero, au declarat pentru Izvestia trei surse din industria aviației, scrie The Moscow Times. O astfel de decizie în legătură cu sancțiunile și războiul din Ucraina a fost luată de furnizorul elvețian de servicii de aviație civilă SITA, care administrează zona domeniului .aero.

Companiile au primit notificări despre acest lucru pe 10 noiembrie de la Ru-Center, una dintre organizațiile autorizate în Rusia care înregistrează numele de domenii corespunzătoare. Documentul precizează că SITA va înceta să ofere servicii clienților din Rusia din această zi înainte.

Potrivit serviciului LetSearch.ru, în zona domeniului .aero sunt înregistrate peste 200 de site-uri. Acest domeniu este folosit de aproximativ 30 de aeroporturi rusești (Sheremetyevo, Jukovsky, Kazan, Krasnoyarsk, Aeroporturi din Regiuni, Aerodinamika etc.), precum și de 15 companii aeriene (Pobeda, Azimut, Yamal, Ikar), Alrosa etc.).

Decizia SITA a fost o surpriză pentru ei, dar acesta este „cel mai mic truc murdar” împotriva aviației ruse din ultima vreme, a menționat unul dintre interlocutorii holdingului aeroportuar. Potrivit acestuia, compania elvețiană a început să-și restrângă activitatea în Rusia anul trecut din cauza sancțiunilor și și-a oprit majoritatea serviciilor din țară.

Unele companii se pregăteau pentru un astfel de pas. „Noi gestionăm riscurile și, prin urmare, în 2022 au fost achiziționate domenii din zona .ru pentru site-urile web ale tuturor aeroporturilor administrate. Pe măsură ce înregistrarea domeniilor .aero este finalizată, site-urile vor fi transferate prompt către cele achiziționate în zona .ru”, a menționat holdingul Aerodinamika.

SITA nu a reușit să deconecteze imediat Rusia de zona domeniului aviatic datorită acțiunilor Ru-Center, a subliniat o sursă dintr-unul din holdingurile aviatice. Primind notificarea, registratorul a prelungit de urgență valabilitatea domeniilor tuturor clienților săi cu un an pe cheltuiala proprie pentru a menține funcționalitatea site-urilor.

După aceasta, Ru-Center a recomandat companiilor să își transfere site-urile pe domenii din alte zone fără a aștepta expirarea perioadei de înregistrare în zona .aero. Aerodinamika a menționat că acest lucru va necesita nu numai mutarea site-urilor web pe noi domenii și schimbarea adreselor de e-mail ale angajaților, ci și desfășurarea unei campanii de informare, astfel încât pasagerii să învețe și să-și amintească noua adresă de site web, iar partenerii – noi adrese de e-mail ale colegilor.

Va fi dificil redirecționarea traficul către adrese noi, deoarece oamenii sunt obișnuiți cu domeniile .aero, spune Oleg Panteleev, director executiv al agenției AviaPort. Totuși, potrivit acestuia, companiile mai au un an, care ar trebui să fie suficient pentru a îmbunătăți situația.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

14 Aug. 2025, 17:45
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
14 Aug. 2025, 17:45 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova se situează pe unul dintre ultimele locuri în Europa în ceea ce privește Produsul Intern Brut (PIB) pe cap de locuitor, potrivit datelor publicate de Fondul Monetar Internațional (FMI) pentru anul 2025.

Conform clasamentului, Moldova are un PIB pe cap de locuitor de 8.260 de dolari, ceea ce o plasează mult sub media europeană și departe de economiile din regiune. Țara este devansată de state precum Albania (10.530 USD), Serbia (14.170 USD) sau România (21.420 USD), și se află în aceeași categorie cu economii precum Belize sau Marshall Islands.

În Europa, doar Ucraina (6.260 USD) și câteva state din Balcanii de Vest și Caucaz au indicatori comparabili sau mai mici. La nivel global, Moldova ocupă locul aproximativ 90 în topul PIB-ului pe cap de locuitor.

Pentru comparație, liderii clasamentului FMI sunt Luxemburg (140.940 USD), Irlanda (108.920 USD) și Elveția (104.900 USD), iar media Uniunii Europene depășește 45.000 USD.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII