Mai aproape de regulile UE: 47 de companii energetice, obligate să semneze contracte de echilibrare „Moldelectrica”

03 Aug. 2021, 15:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
03 Aug. 2021, 15:28 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Standardele europene în domeniul energetic sunt tot mai aproape de a fi puse în aplicare. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a obligat titularii de licență din domeniu să semneze contracte de echilibrare cu operatorul sistemului de transport Î.S. „Moldelectrica. Această prevedere ar urma să soluționeze o parte dintre problemele legate de echilibrarea sistemului electroenergetic în vederea acoperirii complete a cererii de curent electric, atunci când consumul depășește volumele planificate și confirmate.

Totodată, această prevedere exclude „Șantajul MGRES”, care a fost aplicat în cadrul concursului privind achiziția curentului electric, pentru perioada aprilie 2021 – martie 2022.

Detalii AICI: (VIDEO) Șantaj direct din partea MGRES: Ori ne dați tot, ori nu veți mai avea energie

Tofilat: Monopolul energetic, schema care a ajutat Kremlinul să mențină un regim și să ne impună să îl finanțăm

Apropierea de UE, încetinită. Schema economică prin care Kremlinul își fortifică presiunea asupra Chișinăului

Rusia, tot mai influentă pe piața energetică. Washington Post: Rusia tinde să ofere susținere instituțiilor autocratice

Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a Aprobat o hotărâre repetată de  „obligarea a participanților la piața de energie electrică de a semna contracte de echilibrare, în scopul asigurării respectării de către participanții la piața de energie electrică a prevederilor Legii cu privire la energia electrică și ale actelor normative de reglementare aprobate de ANRE, și neadmiterea tergiversării în continuare a semnării contractelor ce se impun întru asumarea responsabilităților pentru dezechilibrele create pe piața energiei”.

Astfel, participanții la piața de energie electrică stabiliți în anexa la prezenta Hotărâre să își asume responsabilitatea financiară pentru dezechilibre prin semnarea cu operatorul sistemului de transport Î.S. „Moldelectrica” a contractului de echilibrare, în termen de până la 30 iulie 2021.

În cazul în care titularii de licențe nu respectă prevederea, subdiviziunile ANRE vor iniția procedurile de aplicare a sancțiunilor financiare în baza art. 95 alin. (1) lit. i) din Legea nr. 107/2016 cu privire la energia electrică. Potrivit Legii cu privire la energia electrică, sancţiunile pot fi în mărime de la 1% la 5% din cifra de afaceri anuală a titularilor de licență.

Lista titularilor de licențe, obligați să semneze contractele cu Moldelectrica:

  1. „Termoelectrica” S.A.
  2. „CET-Nord” S.A.
  3. Î.S. „Nodul Hidroenergetic Costești”
  4. З.А.О. „Молдавская ГРЭС”
  5. „Picador-Grup” S.R.L.
  6. „Intra Assets” R.L.
  7. „LC Energie” S.R.L.
  8. „Power Energy Service” S.R.L.
  9. „ASA Business” S.R.L.
  10. „Bebei Prim” S.R.L.
  11. „Biocomplex-Construct” S.R.L.
  12. „Garma-Grup” S.R.L.
  13. „Graf-M și A” S.R.L.
  14. Ţ. „Duca Vitalie Mihail”
  15. Ţ. „Morari Vasile Ion”
  16. Ţ. „Popovici Ion Nicolae”
  17. „Hidroelectrica” S.R.L.
  18. Mănăstirea cu hramul „Sf. Gheorghe”
  19. „Nilcom Prim ” S.R.L.
  20. C.P. „Opal-Succes” S.R.L.
  21. C. „Vin Select” S.R.L.
  22. „Auto-Mar” R.L.
  23. „Biovolt” S.R.L.
  24. „G&G Solar” S.R.L.
  25. „TiTiTI și C” S.R.L.
  26. „Sadisal-Auto” S.R.L.
  27. C. „INTS. NET” S.R.L.
  28. „PDG Fruct” S.R.L.
  29. „Cariera Cobusca” S.A.
  30. Î.M. „Porco Bello” R.L.
  31. „Alum Sistem” S.R.L.
  32. „Zaw Energy” S.R.L.
  33. „Fly Ren First Solar Park” R.L.
  34. „Importex-Trans” S.R.L.
  35. P. „Incubatorul de Afaceri Sîngerei”
  36. „Irarom-Grup” S.R.L.
  37. “Irarom-Invest” S.R.L.
  38. „Regiunea-Exim” S.R.L.
  39. „Rom-Cris” S.R.L.
  40. „Mihailorina-Com” S.R.L.
  41. Primăria comunei Chişcăreni
  42. „Energia” S.R.L.
  43. „Autovertrans” S.R.L.
  44. „Sadoveanu” S.R.L.
  45. „Universcons” S.R.L.
  46. „Danlex-M.V.M.” S.R.L.
  47. „WINDMD-JT” S.R.L.

După cum notează și Mold-Street, după licitaţiile din martie 2021 de achiziţie a energiei electrice, pe piaţa s-a creat o situaţie de criză legată de energia electrică necesară pentru echilibrarea sistemului electroenergetic în vederea acoperirii complete a cererii de curent electric, atunci când consumul depășește volumele planificate și confirmate.

De regulă, această energie este mai scumpă cu 20-40%, iar uneori chiar și mai mult.

Pe 21 iunie 2021, Consiliul de Administrație al ANRE a aprobat o Hotărâre cu privire la punerea în aplicare a măsurilor provizorii necesare pentru organizarea și funcționarea pieței energiei electrice, care reprezintă un set de măsuri tranzitorii spre aplicarea Regulilor pieței energiei electrice.

La același subiect:

VIDEO EXCLUSIV! PROBE ce demonstrează că plătim EXTRA pentru energia electrică. Așa s-au desfășurat licitațiile

Moldova, tot mai dependentă de Rusia din punct de vedere energetic. Ce pericole sunt evidențiate. Soluții – UNA SINGURĂ

Maia Sandu solicită explicații despre tergiversarea interconectării la rețelele de energie electrică din România

Interviu. ANRE, despre desemnarea operatorului pe piața energiei electrice, concurență și standarde europene

Realitatea Live

19 Aug. 2025, 11:19
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
19 Aug. 2025, 11:19 // Actual //  bani.md

Campania electorală și perioada electorală dinaintea alegerilor. Care este diferența? Codul Electoral definește clar ambele sintagme. Potrivit reglementărilor, campania electorală este perioada de activitate în care candidații desfășoară activități pentru a-i determina pe alegători să-și exprime voturile pentru ei. 

Perioada electorală reprezintă timpul cuprins între ziua când s-a stabilit data scrutinului și cea în care sunt confirmate rezultatele alegerilor, însă acest interval nu poate fi mai mare de 120 de zile. Data începerii perioadei electorale se stabilește prin hotărâre a Comisiei Electorale Centrale. 

Pentru alegerile parlamentare de pe 28 septembrie, perioada electorală a început pe 14 iulie. Până la începerea campaniei electorale, pe 29 august, vor fi desemnați și înregistrați candidații pentru funcția de deputat în Parlamentul Republicii Moldova.  

Tot în perioada electorală se vor constitui organele electorale ierarhic inferioare, vor fi organizate instruiri pentru funcționarii electorali și alți subiecți electorali, vor fi desfășurate activități de informare pentru alegători, se vor actualiza listele electorale, se vor pregăti modelele buletinelor de vot și alte materiale necesare. 

Campania electorală va începe oficial pe 29 august.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII