Miliardarul din minerit care a interzis munca de acasă țintește acum pauzele de cafea

31 Aug. 2024, 13:57
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
31 Aug. 2024, 13:57 // Bani și Afaceri //  bani.md

Angajaților companiei miniere a miliardarului Chris Ellison li s-a interzis munca de acasă, iar acum, ieșitul pentru o cafea ar putea fi următorul beneficiu amenințat.

„Vreau să îi țin captivi toată ziua,” a declarat Ellison, directorul executiv al Mineral Resources Ltd., într-un interviu cu Forbes SUA. „Nu vreau să părăsească clădirea. Ne-am dat seama acum câțiva ani cât ne costă asta”, a mai spus sursa citată.

Ellison (67) spune că avantajele de a lucra la sediul central al companiei din Perth, deschis acum doi ani, sunt foarte multe: o cafenea, un restaurant, o sală de gimnastică, o creșă, o cameră de reflecție și un centru de wellness.

Veteranul mineritului a spus că angajații „adoră să lucreze” în clădire, iar facilitățile acesteia „îi mențin acolo”. „Nu putem avea oameni care lucrează trei zile pe săptămână și primesc salariul pentru cinci zile”, este convingerea lui Ellison.

Politica de birou a lui Ellison este oarecum o excepție în Australia, unde munca de acasă a devenit norma pentru angajații din domeniu. Multe companii permit angajaților să lucreze de la distanță cel puțin două zile pe săptămână, iar mulți părinți îmbrățișează noua flexibilitate.

Pentru cei care jonglează cu programele de lucru încărcate și programul copiilor, Ellison a spus că centrul de îngrijire al companiei va percepe doar 13,58 de dolari americani pe zi, comparativ cu costurile externe de aproximativ nouă ori mai mari.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

12 Ian. 2026, 18:04
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
12 Ian. 2026, 18:04 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Costul investiției în linia electrică de înaltă tensiune Vulcănești–Chișinău va fi inclus în tariful la energia electrică, însă acest lucru nu trebuie interpretat ca o majorare imediată a facturilor, a declarat ministrul Energiei, Dorin Junghietu, în cadrul unei emisiuni la Radio Moldova.

Potrivit ministrului, vorbim despre o ajustare de aproximativ 5%, care reflectă exclusiv costul investiției în infrastructura energetică strategică. „Nu vorbim de majorări acum. Vorbim că costul liniei, costul de investiții, va fi reflectat în tarif. Vorbim de o ajustare de aproximativ 5%”, a explicat Junghietu.

El a subliniat că această ajustare înseamnă doar câțiva bănuți în plus față de tariful actual și că evoluția prețurilor pe piețele regionale poate compensa acest efect. „Dacă prețurile regionale, prețul mediu de achiziție, vor scădea, tarifele vor fi ajustate la o anumită perioadă”, a precizat ministrul.

Dorin Junghietu a reamintit că tarifele la energie nu sunt fixe și pot varia în funcție de costurile reale de achiziție. „Știm foarte bine că astă vară, în luna august, tarifele au fost ajustate în scădere. Ne aducem aminte. În vară, tarifele au fost reduse cu 40 și cu 50 de bani”, a spus ministrul.

Linia are o lungime totală de 157 km, traversează 35 de localități din opt raioane și leagă Stația Electrică Vulcănești 400 kV de Stația Electrică Chișinău 330 kV. Capacitatea de transport a liniei va ajunge până la 630 MVA, echivalentul a peste 50% din consumul de energie al țării în perioadele de vârf. Costul proiectului se ridică la circa 61 de milioane de euro.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!