Moldova ar putea deveni un hub global al tehnologiei! Activitatea parcului IT, prelungită până 2035

24 Iul. 2024, 10:44
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
24 Iul. 2024, 10:44 // Actual //  bani.md

Termenul de activitate al Parcului IT urmează a fost prelungit până în anul 2035, potrivit hotărâri Guvernului aprobată în ședința din 24 iulie.

„Termenul Parcului IT care urma să expire în 2025 l-am extins până în 2035. Creștem numărul de rezidenți și extindem serviciile, inclusiv BPO (Business Process Outsourcing). Vom înființa consiliul parcului pentru o transparență mai bună. Lucrăm pentru ca Moldova să devină o atracție la nivel regional,” a explicat Ministrul Economiei, Dumitru Alaiba.

Sectorul IT a devenit o componentă esențială a brandului de țară al Republicii Moldova, alături de tradiționala industrie viticolă. Moldova IT Park a jucat un rol crucial în această transformare, sectorul IT contribuind cu peste 7% la PIB și reprezentând mai mult de 11% din totalul exporturilor de servicii ale țării.

Cu 1900 de rezidenți și o cifră de afaceri de 12 miliarde de lei în 2023, Parcul IT susține aproximativ 22.000 de angajați cu salarii competitive.

Ultimele date statistice arată că sectorul IT continuă să fie un pilon principal al economiei moldovenești, menținându-se pe primul loc în rândul ramurilor de export. În primul trimestru al anului 2024, exporturile de servicii IT au crescut cu 14,2%, ajungând la 151,17 milioane USD, ceea ce reprezintă 26,7% din totalul exporturilor de servicii ale țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

01 Feb. 2026, 12:44
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Feb. 2026, 12:44 // Actual //  Ursu Victor

Irbit Motorcycle Plant (IMZ), singurul producător rus de motociclete grele cu ataș, a decis să mute producția în China, pe fondul unui declin de durată provocat de sancțiuni, probleme logistice și pierderea piețelor-cheie după declanșarea războiului la scară largă din Ucraina. Informația este relatată de publicația 7×7.

Potrivit sursei, încă din 2022 uzina transferase parțial asamblarea din regiunea Sverdlovsk în Kazahstan, încercând să ocolească sancțiunile occidentale și să mențină accesul la componente importate, care reprezentau peste 70% din motocicletele „Ural”. Măsura nu a fost însă suficientă pentru a opri pierderile.

Lovitura decisivă a venit în 2025, când administrația președintelui SUA Donald Trump a majorat la 25% taxele vamale pentru importurile din Kazahstan, făcând nerentabil exportul motocicletelor „Ural” pe piața americană — una dintre cele mai importante pentru companie.

În aceste condiții, conducerea IMZ a semnat un acord cu compania chineză Yingang. În 2026 a fost prezentat noul model Ural Neo 500, complet proiectat și produs în China. Motocicleta păstrează atașul emblematic al mărcii, dar diferă radical de modelele clasice „Ural” ca design și dotări. Lansarea pe piață este programată pentru mai–iunie 2026, la un preț estimat de 15.000 de dolari, față de aproximativ 20.000 de dolari pentru fostul model-fanion Ural Gear Up.

Relocarea producției a devenit inevitabilă după o serie de eșecuri. Sancțiunile din 2022 au întrerupt livrările unor componente esențiale — frâne Brembo, anvelope Heidenau, bujii NGK și rulmenți SKF. În paralel, „contra-sancțiunile” introduse de Vladimir Putin în 2022, inclusiv interdicția exportului unor produse precum motocicletele, precum și creșterea de patru ori a costurilor logistice, au afectat grav vânzările.

Până la război, 40% din vânzările IMZ mergeau către SUA, 30% către Europa și 25% către Asia. Mutarea temporară în Kazahstan a permis reluarea parțială a exporturilor, dar nu a rezolvat problemele structurale. Până în 2024, secția din Irbit ajunsese la doar doi asamblori, iar în 2025 a trecut exclusiv la producția de piese și servicii de garanție. Producția din Kazahstan, care ajunsese la 300 de motociclete pe lună, a fost subminată de noile tarife americane.

În 2016, uzina declara public că se mândrește cu rezistența față de „chinezificarea generală”. Astăzi, constată 7×7, IMZ este nevoită să urmeze același drum parcurs deja de numeroși producători auto ruși după 2022.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!