Moldova se confruntă cu un fenomen alarmant! Populația, în scădere cu 70 de mii în 2023

10 Iun. 2024, 17:00
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
10 Iun. 2024, 17:00 // Actual //  bani.md

Moldova se confruntă cu un fenomen alarmant! Numărul populației cu reședință obișnuită a scăzut cu aproximativ 70.000 de persoane în anul 2023, conform datelor provizorii ale Biroului Național de Statistică (BNS). La data de 1 ianuarie 2024, populația țării era de 2.423.300 de persoane, o scădere de 2,8% față de începutul anului precedent.

Conform BNS, la începutul anului 2023, populația era de 2.492.300 de persoane, marcând o scădere de 72.800 de persoane (2,8%) față de 2022. Această reducere a populației a fost mai accentuată în mediul rural, unde s-a înregistrat o scădere de 3,6%, comparativ cu 1,6% în mediul urban.

Principalii factori care au influențat scăderea numărului de locuitori sunt sporul natural negativ și migrația internațională. Migrația netă a avut un impact semnificativ, cu valori de -63.600 de persoane în 2022 și -59.600 de persoane în 2023, conform estimărilor provizorii.

Municipiul Chișinău se remarcă prin cea mai mare pondere a persoanelor în vârstă aptă de muncă și cea mai mică pondere a persoanelor vârstnice comparativ cu alte regiuni. UTA Găgăuzia are cea mai mare pondere a tinerilor (0-15 ani), reprezentând 20,3% din populație.

Vârsta medie a populației la începutul anului 2024 a crescut la 41,1 ani, comparativ cu 40,5 ani în anul precedent. Vârsta medie a populației feminine este de 42,9 ani, cu 3,8 ani mai mare decât cea a populației masculine (39,1 ani).

Coeficientul îmbătrânirii populației a crescut, ajungând la 25,2 persoane în vârstă de 60 de ani și peste la 100 de locuitori, comparativ cu 24,1 persoane în 2023. Piramida populației arată o reducere semnificativă a grupelor de vârstă 25-29 ani, reflectând migrația negativă a tinerilor adulți din ultimele decenii.

Cea mai mare pondere în structura pe grupe de vârstă o au persoanele de 35-39 de ani (8,1%), în ușoară scădere față de anul precedent (8,2%). În rândul bărbaților, această grupă are o pondere de 8,4%, iar în rândul femeilor, grupa 60-64 ani are cea mai mare pondere (8,2%). Grupa de vârstă 20-24 ani a înregistrat cea mai mică pondere (4,2%).

Populația feminină continuă să predomine, constituind 53,4% din total (1.293.800 de persoane), în timp ce populația masculină reprezintă 46,6% (1.129.500 de persoane). În toate raioanele, numărul femeilor îl depășește pe cel al bărbaților, cu un ecart pronunțat în Cimișlia, Basarabeasca, Chișinău și Bălți, unde la 100 de femei revin mai puțin de 85 de bărbați.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

29 Ian. 2026, 17:11
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
29 Ian. 2026, 17:11 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Bitcoin își prelungește scăderile și a revenit în zona de 87 000 de dolari, pe fondul deciziei Rezervei Federale a Statelor Unite (Fed) de a menține neschimbată dobânda de politică monetară, dar și al factorilor tehnici și geopolitici care apasă asupra piețelor.

După ce a testat fără succes rezistența din jurul nivelului de 90 500 de dolari, cea mai mare criptomonedă a schimbat direcția și a intrat din nou pe scădere, semnalând, potrivit analiștilor, riscul unei coborâri spre 85 000 de dolari. Evoluția vine într-un context în care dolarul american s-a întărit, iar investitorii s-au orientat masiv către materii prime, în special aur.

Aurul a atins noi maxime istorice, depășind pentru prima dată pragul de 5 600 de dolari uncia, în timp ce argintul a trecut de 120 de dolari. Cererea pentru metale prețioase este alimentată de incertitudini economice, tensiuni geopolitice și temeri legate de finanțele publice, ceea ce a redus interesul pentru active mai riscante, precum criptomonedele.

Decizia Fed de a păstra dobânzile neschimbate, după mai multe reduceri anul trecut, a fost anticipată de piețe. Totuși, mesajul de prudență privind inflația a susținut dolarul.

Analiștii subliniază că bitcoin se comportă în prezent mai degrabă ca un activ riscant, cu volatilitate ridicată, decât ca un refugiu împotriva deprecierii monedelor. Criptomoneda se află la aproximativ 30% sub maximul atins în toamnă și se mișcă într-un interval de consolidare, fără forța necesară pentru a sparge rezistențele importante.

Pe ansamblu, capitalizarea totală a pieței cripto a scăzut, iar majoritatea monedelor digitale mari au înregistrat pierderi. În paralel, în SUA continuă discuțiile privind reglementarea stablecoin-urilor, iar băncile avertizează asupra riscului ca sume uriașe din depozitele tradiționale să migreze către aceste active digitale, dacă vor fi permise dobânzi atractive.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!