Moldovenii au plătit peste 33 de milioane de lei pentru bunuri introduse în țară, într-o săptămână

17 Nov. 2025, 10:46
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
17 Nov. 2025, 10:46 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Moldovenii care au introdus bunuri în țară, a căror valoare depășește limita neimpozabilă de 150 de euro, au achitat în perioada 10 – 16 noiembrie 2025 aproximativ 33,8 milioane de lei, reprezentând 4,3% din totalul încasărilor Serviciului Vamal pentru săptămâna respectivă.

În aceeași perioadă, încasările totale la bugetul de stat s-au ridicat la peste 789,3 milioane de lei, iar de la începutul anului, Serviciul Vamal a colectat circa 35,1 miliarde lei. Sumele colectate sunt direcționate către salarii, dezvoltarea infrastructurii și proiecte sociale.

În săptămâna menționată, autoritățile vamale au procesat 13.402 declarații și au gestionat 74.642 de traversări ale mijloacelor de transport. Cele mai tranzitate puncte vamale rămân Leușeni și Sculeni, cu 16.815, respectiv 13.939 de traversări.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

03 Apr. 2026, 16:33
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
03 Apr. 2026, 16:33 // Actual //  Grîu Tatiana

O problemă cu sistemele de plată online a provocat vineri haos pentru unii cumpărători și călători din Moscova, astfel că turnicheții de la metrou au permis oamenilor să treacă fără să plătească, iar o grădină zoologică regională a cerut vizitatorilor să folosească numerar, transmite agerpres.ro.

Sursa problemelor cu sistemul de plată online nu a fost identificată deocamdată, dar cumpărătorii și comercianții cu amănuntul au declarat că au întâmpinat probleme în interacțiunea cu sistemele Sberbank, cea mai mare bancă rusească, și cu plățile prin intermediul codurilor QR.

Banca Centrală a Rusiei nu a răspuns la o solicitare de comentarii. Sberbank a declarat că problemele au fost rezolvate, dar nu a oferit detalii despre sursa problemelor.

Magazinele și benzinăriile au cerut clienților să plătească cu numerar timp de aproximativ o oră, vineri, invocând o problemă cu sistemele de plată, transmite Reuters.

Turnicheții de la metroul din Moscova au permis oamenilor să intre gratuit la un moment dat, a relatat agenția de presă Itar TASS. O grădină zoologică din Belgorod a declarat că plățile cu cardul nu funcționează și le-a cerut vizitatorilor să plătească cu numerar.

Moscova și regiunea înconjurătoare au o populație de 22 de milioane de locuitori.