Oferta netă de valută de la persoanele fizice scade în august, dar leul moldovenesc se apreciază față de dolar

22 Sept. 2023, 11:19
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Sept. 2023, 11:19 // Actual //  bani.md

Conform datelor publicate recent de Banca Națională a Moldovei (BNM), în luna august 2023, gradul de acoperire a cererii nete de valută din partea agenților economici prin oferta netă de valută de la persoanele fizice a constituit 82,5%, în scădere semnificativă față de nivelul înregistrat în luna iulie 2023, care a fost de 113,7%.

Comparativ cu luna precedentă, oferta netă de valută de la persoanele fizice a înregistrat o scădere de 32,2 milioane USD, ceea ce reprezintă o descreștere de 10,0%. În același timp, cererea netă de valută din partea agenților economici s-a majorat cu 68,5 milioane USD, în creștere cu 24,1%.

BNM a intervenit pe piața interbancară locală prin procurări nete în valoare de 6,0 milioane USD, această intervenție având loc pe fondul unui surplus de valută în prima decadă a lunii august.

De asemenea, în luna august, leul moldovenesc s-a apreciat față de dolarul SUA cu 1,3% în valori medii, ajungând la un curs de 17,7640 USD/MDL, comparativ cu 18,0063 USD/MDL înregistrat în luna iulie. Valorile de la sfârșitul lunii august au indicat o apreciere de 0,1% a leului moldovenesc în raport cu dolarul SUA.

În ceea ce privește structura ofertei nete de valută de la persoanele fizice, ponderea majoră a revenit în continuare monedei unice europene (Euro), care a reprezentat 71,0% din totalul ofertei nete de valută.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

01 Nov. 2025, 09:31
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Nov. 2025, 09:31 // Actual //  Ursu Victor

Noul ministru al Sănătății, Emil Ceban, a declarat în plenul Parlamentului, la învestirea Guvernului condus de Alexandru Munteanu, că medicina de familie rămâne fundamentul sistemului medical din Republica Moldova, însă este nevoie de modernizare și ajustare la noile realități.

„Medicina de familie este cartea de vizită a sistemului de sănătate al Republicii Moldova. Toți noi începem de la medicul de familie. Suntem o țară care are un sistem bine pus la punct și un sistem de asigurare printre cele mai bune din lume, dar a trecut timpul — este nevoie de schimbări”, a declarat Emil Ceban.

Afirmațiile ministrului vin în contextul unei creșteri a veniturilor fondurilor de asigurări medicale, dar și a unui deficit tot mai pronunțat în sistemul de finanțare.

Potrivit datelor Ministerului Finanțelor, la 30 septembrie 2025, veniturile totale ale fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală au însumat 11,14 miliarde de lei, în creștere cu 6,5% față de perioada similară a anului trecut.

Veniturile proprii au ajuns la 7,48 miliarde de lei, cu aproape 14% mai mult decât în 2024, în timp ce transferurile de la bugetul de stat au scăzut cu 5,8%, până la 3,66 miliarde de lei. În același timp, cheltuielile și investițiile în domeniul medical au crescut cu 10,4%, atingând 12,65 miliarde de lei.

Astfel, sistemul de asigurări medicale a înregistrat un deficit de 1,5 miliarde de lei, iar soldurile în conturi la sfârșitul lunii septembrie au constituit 716,4 milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII