Podul de Flori revine: Construcția primului dintre cele 5 poduri peste Prut începe în aprilie 2025

08 Feb. 2025, 16:07
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
08 Feb. 2025, 16:07 // Actual //  Ursu Victor

Construcția podului rutier de la Ungheni va începe în data de 26 aprilie și va fi gata în toamna anului 2026, a annțat Ionel Scrișoteanu, secretar de stat la Ministerul Transporturilor de la București.

„Este un proiect deosebit de important pentru legăturile noastre istorice și economice. Este vorba despre construirea primului pod rutier la nivel de autostradă peste Prut, care va lega Ungheni de Galați, la 60 de ani de la ultimul pod construit în această zonă. Este un moment istoric nu doar pentru Republica Moldova, ci și pentru românii de pe ambele maluri ale Prutului, deoarece acest pod va purta numele “Podul de Flori”, în cinstea podului simbolic din 1990. În plus, acest proiect face parte din seria celor 5 poduri care vor lega cele două state și va contribui la realizarea Autostrăzii Unirii”, a punctat Scrișoteanu.

Potrivit oficialului, lucrările de execuție vor începe pe 26 aprilie 2025, constructorul va începe pregătirea șantierului, înregistrarea Certificatului de Urbanism a fost obținută deja în Republica Moldova, iar documentația pentru Autorizația de Construire este finalizată.. Proiectul include un pod cu 261 m lungime, două benzi pe sens și un trotuar, și va beneficia de un punct de trecere a frontierei dotat cu facilități moderne pentru verificarea autoturismelor și tirurilor.

Acest proiect va fi un pas important în consolidarea relațiilor dintre România și Republica Moldova, iar din toamna anului 2026 vom putea circula pe acest pod, cu descărcările provizorii, până la finalizarea autostrăzii Unirii în 2029-2030. Sursa de finanțare este asigurată din fonduri europene, în valoare de peste 151,68 milioane lei, prin Mecanismul pentru Interconectarea Europei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Nov. 2025, 17:52
 // Categoria: Slider // Autor:  Grîu Tatiana
20 Nov. 2025, 17:52 // Slider //  Grîu Tatiana

În perioada 3–5 decembrie, OPEM Moldova va desfășura testările platformei de tranzacționare a energiei electrice, care va permite realizarea ofertelor de vânzare și cumpărare a energiei. Platforma se va concentra pe Piața pentru Ziua Următoare (PZU), oferind un instrument competitiv pentru formarea prețurilor corecte și echitabile.

Pentru testări, vor fi înregistrați doar participanții care și-au depus dosarele până la 27 noiembrie 2025 sau sunt deja înregistrați pe Piața pentru Ziua Următoare. În calitate de participanți, se pot înscrie titularii de licență pentru producerea, transportul, distribuția și furnizarea energiei electrice, trading, agregare, stocarea energiei, dar și producătorii cu centrale electrice de până la 5 MW care nu dețin licență.

Funcționarea PZU va permite tranzacționarea energiei electrice pentru ziua următoare a zilei de tranzacționare, oferind predictibilitate și transparență pe piața energetică din Republica Moldova.

În pregătirea lansării, OPEM Moldova și OPCOM România vor organiza pe 26 noiembrie 2025 un webinar dedicat prezentării funcționării platformei PZU și Pieței pe Parcursul Zilei (PPZ), unde participanții vor putea afla despre modelul de piață și funcționalitățile platformei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII