Record! Activele oficiale de rezervă au depășit 4 miliarde de dolari

26 Aug. 2022, 16:17
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
26 Aug. 2022, 16:17 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Activele oficiale de rezervă ale Băncii Naționale a Moldovei au înregistrat nivelul de peste 4,064 miliarde USD și s-au majorat la 19 august față de 12 august cu 100 milioane dolari. Acest lucru se explică prin acordarea de banilor de către FMI, dar și a intervențiilor băncii centrale pe piața valutară prin cumpărări de valută.

BNM are 2,1 miliarde dolari plasați în valori mobiliare, disponibilități la termen – 1,9 miliarde dolari și depozite la băncile din străinătate – 738,4 milioane dolari.

Valoarea aurului din rezerva Republicii Moldova constituite 4,2 milioane dolari.

Recordul istoric al activelor oficiale de rezervă a fost înregistrat la 1 octombrie 2021 – 4,073 miliarde dolari.

Din punct de vedere al ţărilor, ultimele date ale BNM arată că peste 20% din activele financiare sunt plasate în SUA, Olanda cu aproape 12% şi Germania cu 10%. Sunt alese anume aceste state pentru plasarea activelor financiare ca urmare a ratingului înalt şi a siguranţei investiţiilor. Peste jumătate din activele financiare ale BNM sunt plasate în state cu ratingul AAA.

La sfârşitul anului 2019, rezervele valutare au însumat 3,05 miliarde USD în 2018 – 2,9 miliarde USD, în 2017 – 2,8 miliarde USD, în 2016 – 2,2 miliarde USD, în 2015 – 1,756 miliarde USD, în 2014 – 2,156 miliarde USD, în 2013 – 2,8 miliarde USD, în 2012 – 2,5 miliarde USD, în 2011 – 1,965 miliarde USD, iar în 2010 – 1,7 miliarde USD.

Activele oficiale de rezervă (identice cu rezervele internaţionale brute) sunt activele disponibile în orice moment şi controlate de către Banca Naţională a Moldovei în scopul finanţării directe a dezechilibrului balanţei de plăţi, pentru reglarea indirectă a dezechilibrului balanţei de plăţi prin efectuarea intervenţiilor pe piaţa valutară în scopul realizării politicii monetare şi valuatre ale Băncii Naţionale a Moldovei, precum şi în alte scopuri. Alte active valutare sunt acele active valutare, care aparţin Băncii Naţionale a Moldovei şi care nu fac parte din activele oficiale de rezervă, şi active valutare deţinute de Guvernul Republicii Moldova.

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 12:34
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 12:34 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania energetică de stat a Turciei, Turkish Petroleum Corp (TPAO), poartă discuții cu gigantul american Chevron privind desfășurarea unor operațiuni comune de explorare a petrolului și gazelor naturale. Informația a fost confirmată pentru Bloomberg de un oficial turc familiarizat cu negocierile.

Potrivit sursei citate, cooperarea dintre TPAO și Chevron ar urma să vizeze în special studii seismice și activități de foraj. Un eventual acord ar reprezenta un nou pas în strategia Ankarei de a-și consolida producția proprie de resurse energetice, pe fondul unei ameliorări generale a relațiilor dintre Turcia și Statele Unite.

Discuțiile cu Chevron vin la scurt timp după ce, la începutul lunii ianuarie, TPAO a semnat un memorandum de înțelegere cu o altă companie americană, ExxonMobil, pentru explorarea resurselor de petrol și gaze din Marea Neagră și Marea Mediterană.

Un reprezentant al Chevron a declarat pentru Bloomberg că grupul american „dispune de un portofoliu diversificat de proiecte de explorare și producție la nivel global și continuă să evalueze oportunități potențiale”, precizând totodată că politica companiei este de a nu comenta aspecte comerciale concrete.

Deocamdată, nu este clar în ce regiuni ar putea avea loc cooperarea dintre cele două companii. TPAO desfășoară deja activități în Marea Neagră, Irak, Rusia și Somalia și a realizat anterior foraje în estul Mării Mediterane, zonă în care Chevron operează zăcăminte în apele Israelului și Ciprului.

În ultimii ani, autoritățile de la Ankara și-au intensificat eforturile pentru a reduce dependența aproape totală a Turciei de importurile de petrol și gaze, mizând pe creșterea producției interne și pe extinderea operațiunilor TPAO în afara țării. În acest context, compania și-a extins flota de nave specializate pentru explorare offshore și a anunțat recent intenția de a atrage până la patru miliarde de dolari prin prima sa emisiune de obligațiuni islamice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!