Rodica Antoci a fost suspendată din funcția de președintă a Autorității Naționale de Integritate. Prima reacție

18 Mart. 2022, 17:03
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
18 Mart. 2022, 17:03 // Actual //  MD Bani

Președinta Autorității Naționale de Integritate, Rodica Antoci, a fost suspendată temporar din funcție. Decizia a fost luată cu puțin timp în urmă de către membrii Consiliului de Integritate, scrie Realitatea.md.

În continuare, funcția va fi preluată de către vicepreședintele instituției.

Rodica Antoci a fost suspendată din funcție în baza articolului 200 din Codul de Procedură Penală al Republicii Moldova:

Suspendarea provizorie din funcţie constă în interzicerea provizorie motivată învinuitului, inculpatului de a exercita atribuţiile de serviciu sau de a realiza activităţi cu care acesta se ocupă sau le efectuează în interesul serviciului public.
(2) Persoanei suspendate provizoriu din funcţie i se întrerupe remunerarea muncii, însă perioada de timp pentru care persoana a fost suspendată provizoriu din funcţie în calitate de măsură procesuală de constrîngere se ia în calcul în vechimea generală de muncă.
(3) Suspendarea provizorie din funcţie o decide administraţia instituţiei în care activează învinuitul ori inculpatul, în condiţiile legii, la demersul procurorului care conduce, sau, după caz, efectuează nemijlocit urmărirea penală. Hotărîrea administraţiei instituţiei de suspendare din funcţie poate fi atacată la judecătorul de instrucţie.

Purtătoarea de cuvânt a ANI, Maria Dastic a declarat pentru Realitatea.md că doamna Rodica Antoci nu a văzut decizia și nu poate comenta.

„Dumneaei nu a văzut această decizie, nu cunoaște cu exactitate care a fost temeiul ce a stat la baza acestei decizii. După ce va examina toate aceste nuanțe, Rodica Antoci va ieși cu o declarație”, ne-a spus Maria Dastic.

Realitatea Live

26 Ian. 2026, 17:47
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
26 Ian. 2026, 17:47 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Bulgaria ar putea înregistra aproximativ 14 milioane de vizitatori în acest an, potrivit estimărilor făcute de Rumen Draganov, director în cadrul Institutului pentru Analize și Evaluări în Turism (IAAT). Specialistul susține că sectorul turismului își menține o evoluție pozitivă, în pofida temerilor legate de scumpiri.

Potrivit lui Draganov, în următoarele luni sunt așteptate creșteri moderate de prețuri. Tarifele de cazare ar urma să urce cu aproximativ 10%, iar prețurile din restaurante și unitățile de alimentație publică cu circa 7%. În perioada ianuarie–aprilie, majorarea medie a prețurilor este estimată la aproximativ 7%.

Aceste ajustări se vor reflecta și în venituri. Sectorul turismului bulgar ar urma să genereze în primele patru luni ale anului aproape 170 de milioane de euro, echivalentul a circa 333 de milioane de leva, ceea ce ar reprezenta o creștere de aproximativ 7% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.

Draganov a subliniat că turismul rămâne unul dintre cele mai performante domenii ale economiei bulgare, cu o creștere solidă și sustenabilă a veniturilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!