Roțile de tren din Rusia sună a incapacitate de plată. Compania de Căi Ferate nu-și poate plăti datoriile

12 Apr. 2022, 10:06
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Apr. 2022, 10:06 // Actual //  bani.md

Compania de Căi Ferate a Rusiei a fost declarată în incapacitate de plată după ce luna trecută nu a plătit dobânda la un green bond în franci elvețieni, scrie Bloomberg, citat de Rador.

Plata ar fi trebuit să aibă loc până pe 14 martie, cu o perioadă de grație de 10 zile, potrivit British Credit Derivatives Determinations Committee, organism care reglementează condițiile internaționale pentru gestionarea creditului pe instrumente derivate.

Neplata ar fi o consecință a sancțiunilor internaționale aplicate Rusiei pentru conflictul din Ucraina, din moment ce căile ferate ar fi încercat să plătească, dar ar fi fost blocate de „obligațiile legale și de reglementare din cadrul rețelei bancare corespondente”.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

23 Ian. 2026, 15:20
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
23 Ian. 2026, 15:20 // Actual //  Ursu Victor

Guvernul Republicii Moldova a inițiat o procedură de achiziție publică în valoare de circa 8,6 milioane de lei pentru înlocuirea ferestrelor și ușilor din clădirea administrativă a Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare, situată pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt nr. 162 din Chișinău.

Potrivit documentației tehnice, proiectul prevede demontarea ferestrelor vechi din metal și lemn și instalarea unor ferestre noi din PVC cu profil de 5 camere și geam tripan Low-E, precum și a glasvandurilor din aluminiu cu barieră termică.

În total, urmează să fie montate aproximativ 1.829 m² de ferestre din PVC, de mai multe tipuri.

Caietul de sarcini mai prevede lucrări de reparații ale tencuielilor în jurul tocurilor (peste 6.400 metri liniari), montarea a circa 966 metri liniari de glafuri metalice, utilizarea spumei poliuretanice, siliconului, materialelor de finisaj, precum și transportarea și evacuarea materialelor demontate.

Autoritatea contractantă este Direcția generală pentru administrarea clădirilor Guvernului Republicii Moldova, iar lucrările vor fi executate cu respectarea standardelor tehnice privind eficiența energetică, durabilitatea și siguranța construcțiilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!