Salariile mărite ale miniștrilor! Câți bani a ridicat Alaiba

25 Iul. 2023, 04:58
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Iul. 2023, 04:58 // Actual //  bani.md

Membrii Guvernului au primit salariul majorat. Potrivit ministrului Economiei, Dumitru Alaiba, suma care i-a venit pe card este de 39 de mii de lei, scrie realitatea.md.

Colegii care au venit odată cu mine, nici unul nu a venit pentru bani. Sunt oameni dedicați, care ar putea să o facă 2 sau 3 luni sau jumătate de an din entuziasm, dar după asta evident că se lovește în aspecte financiare, a spus Alaiba.

Totodată, Alaiba a ezitat să spună dacă un ministru, care a venit la guvernare făcând mai multe promisiuni, ar trebui să muncească din patriotism, renunțând la salarii majorate.

Amintim că din 1 iulie, salariile pentru unele categorii de bugetari care lucrează în administrația publică centrală au crescut. Pentru aceasta au fost alocate aproape 90 de milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

07 Nov. 2025, 17:30
 // Categoria: Slider // Autor:  Grîu Tatiana
07 Nov. 2025, 17:30 // Slider //  Grîu Tatiana

Incaso, una dintre cele mai importante companii specializate în gestiunea creanțelor din Republica Moldova, a devenit membru cu drepturi depline al FENCA – Federația Europeană a Asociațiilor Naționale de Colectare a Creanțelor.

Prin această afiliere, clienții Incaso pot beneficia de soluții moderne și practici conforme cu standardele europene. Totodată, compania își reafirmă rolul de promotor al transparenței și inovației în domeniul gestionării datoriilor, contribuind la conturarea unor noi repere de profesionalism pentru întreaga industrie locală.

De ce contează această recunoaștere europeană?

– Clienții Incaso beneficiază de soluții digitale moderne pentru recuperarea creanțelor, aliniate la cele mai bune practici și standarde europene.

– Echipa Incaso este conectată la cele mai noi tendințe legislative și tehnologice, asigurând un management eficient, rapid și corect al dosarelor.

– Aderarea la FENCA garantează respectarea celor mai stricte criterii de etică profesională, oferind partenerilor siguranță și încredere.

– Apartenența la o rețea europeană extinsă facilitează identificarea celor mai bune răspunsuri la provocările actuale și ajută la anticiparea schimbărilor care pot influența mediul de afaceri în viitor.

„Suntem mândri să aducem expertiza europeană și accesul la cele mai avansate practici de colectare în beneficiul clienților noștri, dar și al economiei locale. Noua noastră calitate de membru FENCA ne întărește angajamentul pentru etică, inovație și performanță”, a declarat Veaceslav Mîrza, Directorul general.

Despre FENCA: Federația Europeană a Asociațiilor Naționale de Colectare a Creanțelor reunește principalii actori ai industriei la nivel continental, reprezentând interesele a mii de profesioniști și companii din Europa.

Alege un partener certificat pentru recuperarea eficientă a creanțelor. Pentru detalii despre serviciile Incasso sau colaborări, contactați-ne la sales@incaso.md sau 079 223 393.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII