Scandal pe online! Primarul Ion Ceban l-ar fi insultat și amenințat cu bătaie pe vloggerul Andrei Bolocan. Dovada FOTO!

05 Ian. 2021, 00:22
 // Categoria: Interviu // Autor:  Realitatea.md
05 Ian. 2021, 00:22 // Interviu //  Realitatea.md

Aparent, primarul ar fi fost deranjat de ediția din 19 ianuarie curent despre odihna sa în Egipt, în special, cu referire la faptul că vloggerul a vorbit despre soția sa, Tatiana Țaulean, și a făcut haz că aceasta fotografiază copii la „Exclusiv Media”.

Abia recent ar fi urmărit emisiunea și i-ar fi scris lui Andrei Bolocan. Cel din urmă a făcut publică discuția, mai ales, în contextul în care însuși Ion Ceban i-a spus: „Poți să publici ce am scris”.

Ediția care l-ar fi deranjat pe edil poate fi urmărită aici. A căpătat peste 26 de mii de vizualizări la ora publicării acestei știri.

Andrei Bolocan are pe YouTube peste 43 de mii de urmăritori, iar pe Facebook – îl urmăresc peste 158 de utilizatori. În emisiunea sa, abordează des evenimentele care au loc pe arena politică din Republica Moldova.

Amintim că, în vara anului trecut, Realitatea.md a scris că Tatiana Țaulean are un salariu lunar de circa 7.000 de lei de la compania „Exclusiv Media”, care aparține deputatului socialist Corneliu Furculiță și care deține postul de televiziune NTV Moldova, TNT Exclusiv TV, ziarul „Argumentî i Faktî” și altele, ce formează așa-numitul holding mediatic al lui Igor Dodon, deja fostul președinte de țară. Întrebat cu ce se ocupă acolo, Ion Ceban a declarat că aceasta „fotografiază copii”.

Realitatea Live

19 Dec. 2025, 16:32
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
19 Dec. 2025, 16:32 // Actual //  Grîu Tatiana

Peste 10 mii de persoane au semnat o petiție publică, lansată de Federația Sindicală a Educației și Științei (FSEȘ), prin care este solicitată organizarea unor audieri publice privind înghețarea valorii de referință în bugetul de stat pentru anul 2026 la nivelul de 2500 de lei. Demersul a fost făcut public pe 19 decembrie 2025.

În urma ședinței naționale a liderilor sindicali, Federația a transmis scrisori oficiale către președinta Maia Sandu, președintele Parlamentului, Igor Grosu, și premierul Alexandru Munteanu, cerând implicarea autorităților în examinarea impactului deciziei bugetare asupra sistemului educațional și de cercetare.

Potrivit FSEȘ, menținerea valorii de referință la nivelul actual afectează grav remunerarea, demnitatea profesională și stabilitatea personalului din educație și cercetare. În acest context, sindicatele cer ca în noua lege a salarizării să fie introdus un mecanism automat de indexare a valorii de referință, proporțional cu rata anuală a inflației.

Reprezentanții sindicatelor subliniază că o astfel de prevedere ar asigura predictibilitate și echitate salarială și ar proteja veniturile angajaților în condițiile creșterii costului vieții.

FSEȘ solicită organizarea audierilor publice cu participarea sindicatelor, mediului academic și a societății civile, pentru a discuta efectele înghețării valorii de referință înainte de adoptarea finală a bugetului de stat pentru anul 2026.

Autoritățile au anunțat că lefurile cadrelor didactice nu vor fi majorate de la 1 ianuarie 2026, creșterile salariale urmând a fi aplicate nu mai devreme de luna septembrie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII