Scenariul incendiar al rușilor! Slusari: Nu exclud un preț de dumping pentru transformarea Găgăuziei în Transnistria

01 Nov. 2023, 10:02
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Nov. 2023, 10:02 // Actual //  bani.md

Recentele afirmații ale bașcanului Gagauziei despre prețul redus al gazului, în valoare de 10 lei, au declanșat controverse aprinse, ridicând semne de întrebare privind proveniența și fezabilitatea acestei promisiuni. Membrii Consiliului Energocom și-au exprimat îngrijorarea cu privire la acest subiect sensibil, susținând că oferta are un puternic iz electoral și ridică întrebări semnificative legate de aplicabilitate.

Alexandr Slusari, membru al Consiliului Energocom, a evidențiat că prețul menționat de 10 lei per metru cub de gaz în Găgăuzia ridică mari semne de întrebare în legătură cu fezabilitatea și transparența ofertei. El a subliniat că această declarație pare a fi o tactică electorală, sugerând că populația ar putea fi expusă unor manevre politice și economice.

„Dacă consumatorii finali din UTA Gagauzia vor achita gaz la tariful de 10 lei, atunci apare mare întrebare referitor la proveniența acestui gaz. Scoateți din prețul final de 10 lei TVA, cheltuieli de transportare pănă la Moldova și pe teritoriul Moldovei, precum și cheltuieli de distribuire de la gazoductul de tensiune înaltă în gazoductele de tensiune medie și joasă. Sumar aceste cheltuieli sunt undeva 8,5 lei per m3. Reiese că prețul de achiziție a gazului ar fi de sub 100 dolari pentru 1000 m3. Așa preț nu EXISTĂ acum nicăieri în piață. Nici în Europa, nici măcar în Rusia. Nu poate nici o compania europeană să vândă gaz Găgăuziei cu 80 dolari. Nu exclud că așa preț de dumping enorm poate fi oferit de Gazprom în vederea transformării Gagauziei în Transnistria. Pentru restul Moldovei 800 dolari, pentru Gagauzia 80 , pentru Transnistria шара continuă! Este în spiritul politicii Kremlinului. Dar atunci bașcanul trebuie să spună tranșant acest lucru, fără balade despre compania europeană, și să explice cum gazul rusesc cu așa preț va ajunge în Găgăuzia”, a punctat membrul Consiliului Energocom.

Slusari a adus în discuție faptul că, odată ce sunt luate în considerare taxele suplimentare, cum ar fi TVA-ul și cheltuielile de transport și distribuție, prețul final pentru consumatorii din Găgăuzia ar putea fi similar cu tariful actual practicat, subminând astfel promisiunea de preț redus.

În plus, el a atras atenția asupra posibilității ca această ofertă să aibă legături cu presiuni politice, sugerând că prețul extrem de redus ar putea servi anumitor interese politice mai degrabă decât interesele reale ale populației. Slusari avertizează asupra riscului ca aceste manevre să submineze încrederea publică în sistemul politic și economic al regiunii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Iul. 2025, 16:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
02 Iul. 2025, 16:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Dosarul fraudelor de la sanatoriul „Speranța” din Vadul lui Vodă avansează cu pași mici, după ce Curtea de Apel Chișinău a respins recursul Procuraturii și a menținut arestul la domiciliu pentru directoarea instituției, Olga Arseni, directorul adjunct și un intermediar. Decizia, pronunțată pe 1 iulie, confirmă hotărârea Judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, care pe 12 iunie schimbase arestul preventiv în arest la domiciliu pentru 30 de zile.

Procurorii contestă măsura, invocând riscuri de influențare a martorilor, distrugere de probe și obstrucționarea anchetei. Până în prezent, anchetatorii au audiat angajați ai sanatoriului, au ridicat documente contabile și au trimis multiple interpelări către instituții publice. Investigația, spun procurorii, este abia la jumătate, iar volumul de probă ce urmează a fi administrat necesită limitarea libertății acuzaților.

Arseni și complicii săi au fost reținuți pe 27 mai, sub acuzațiile de corupere pasivă, trafic de influență și delapidarea averii străine. Potrivit Centrului Național Anticorupție, directoarea ar fi cerut mită între 10.000 și 40.000 de lei pentru aranjarea licitațiilor publice și pentru a tolera nereguli grave în gestionarea sanatoriului. De asemenea, o parte din plățile făcute de pacienți pentru tratamente balneare nu era trecută în contabilitate, banii fiind deturnați în scopuri personale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO