Schimbare de gardă la ANRE! Alexei Taran îi ia locul lui Veaceslav Untilă

06 Mart. 2025, 12:13
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Mart. 2025, 12:13 // Actual //  Ursu Victor

Alexei Taran a fost învestit oficial în funcția de director general al Consiliului de administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE). Decizia a fost adoptată de Parlament, printr-un proiect de hotărâre votat de 57 de deputați.

Taran va deține această funcție până la expirarea mandatului său de director în cadrul Consiliului de administrație al ANRE, mandat pe care l-a început în martie 2022.

Absolvent al Academiei de Studii Economice din București, Alexei Taran are o vastă experiență în sectorul privat, activând anterior în companii din Republica Moldova și România. Numirea sa vine după expirarea mandatului fostului director general al ANRE, Veaceslav Untilă.

Conform legislației, Consiliul de administrație al ANRE este format din cinci directori, selectați prin concurs și numiți de Parlament. Directorul general este desemnat la propunerea Președintelui Parlamentului, în baza experienței sale în sectoarele reglementate și în funcții de conducere.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

07 Apr. 2026, 16:30
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Apr. 2026, 16:30 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea susține că nu cunoaște despre situația taximetriștilor de la aeroportul, care trag de pasageri să-i transporte în centru orașului cu spume care pornesc de a 15 de euro.

Moderatorul emisiunii de la TV8, Anatolie Golea a descris atmosfera de la ieșirea din aeroport ca fiind comparabilă cu anii ’90, menționând că pasagerii sunt abordați de persoane necunoscute care le oferă curse la prețuri arbitrare, de 300 sau chiar 500 de lei până în centrul Chișinăului. „Este o situație nenormală. Oamenii sunt nemulțumiți, inclusiv mie mi-au scris despre acest lucru”, susține moderatorul.

Întrebat dacă statul poate interveni pentru a face ordine în acest domeniu, Bolea a spus că va discuta cu conducerea aeroportului și că aceasta este responsabilă de gestionarea situației. Totodată, el a admis că administrarea actuală „nu este una bună”.

În același timp, ministrul a subliniat că prioritatea instituției pe care o conduce este dezvoltarea infrastructurii, inclusiv lansarea unei conexiuni feroviare către aeroport, care ar urma să ofere o alternativă mai accesibilă și confortabilă pentru pasageri.

„Ministerul își face treaba construim, dezvoltăm. În ceea ce privește administrarea aeroportului, vom cere explicații”, a spus Bolea.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!