Sectorul IT, cea mai mare ramură de export din Republica Moldova

08 Iul. 2024, 06:22
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
08 Iul. 2024, 06:22 // Actual //  bani.md

Sectorul IT continuă să fie un pilon principal al economiei Republicii Moldova, menținându-se pe primul loc în rândul ramurilor de export. În trimestrul I al anului 2024, exporturile de servicii IT au înregistrat o creștere semnificativă de 14,2%, ajungând la 151,17 milioane USD, ceea ce reprezintă 26,7% din totalul exporturilor de servicii ale țării, potrivit datelor Băncii Naționale a Moldovei.

În aceeași perioadă, excedentul comerțului exterior cu servicii a totalizat 209,66 milioane USD, în scădere cu 23,4% față de aceeași perioadă a anului precedent. Această scădere a fost influențată de creșterea importurilor de servicii cu 12,4% și de o diminuare a exporturilor de servicii cu 4,2%. Un factor cheie în această evoluție negativă a fost scăderea semnificativă a excedentului înregistrat la serviciile de călătorii, care s-a redus cu 43,5%, până la 40,06 milioane USD.

Exportul total de servicii în trimestrul I 2024 a fost de 565,92 milioane USD. Scăderea a fost determinată de reducerea cu 16,3% a serviciilor de călătorii, care dețin 25,7% din totalul exporturilor de servicii, ajungând la 145,40 milioane USD. De asemenea, serviciile de transport au înregistrat o scădere de 8,1%, până la 115,84 milioane USD, iar serviciile de prelucrare a materiei prime au scăzut cu 15,7%, până la 54,38 milioane USD.

Pe de altă parte, serviciile profesionale și de consultanță au crescut cu 22,6%, atingând 38,50 milioane USD, ceea ce reprezintă 6,8% din totalul exporturilor de servicii. Aceasta reflectă o tendință pozitivă în diversificarea sectorului de servicii exportate de Republica Moldova.

În 2010, sectorul IT genera anual doar 800 de milioane lei, și numai 35% din total erau servicii destinate exporturilor. În 14 ani, industria de software a devenit sectorul de bază al economiei Republicii Moldova. Mai precis, industria de softw a crescut de 16 ori în cei 13 ani.bEste cea mai mare creștere al unui sector economic din Republica Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

31 Ian. 2026, 16:55
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
31 Ian. 2026, 16:55 // Actual //  Ursu Victor

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, anunță că procesul de restabilire a alimentării cu energie electrică în sistemul de transport a fost finalizat la ora 15:40, pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Toate stațiile electrice de 110 kV sunt alimentate.

În municipiul Chișinău, reconectarea consumatorilor a avut loc etapizat, prin restabilirea alimentării fiderilor de 10 kV.

Potrivit ministrului, rețelele electrice funcționează stabil, fără restricții de consum. Sistemul Electroenergetic Național operează în parametri normali, consumul se încadrează în limitele prognozate și nu a fost necesară procurarea energiei electrice de avarie.