SUA pregătesc concesii pentru Rusia! Plafonul de preț la petrol și sancțiunile împotriva oligarhilor, în discuție

10 Mart. 2025, 15:42
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
10 Mart. 2025, 15:42 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Administrația Donald Trump intensifică presiunile asupra Kievului pentru a forța autoritățile ucrainene să accepte negocieri cu Moscova privind un armistițiu parțial, în timp ce, în relația cu Rusia, Washingtonul pare mai degrabă pregătit să ofere concesii, decât să impună măsuri mai dure.

Potrivit unor surse citate de Bloomberg, consilierii lui Trump pregătesc deja scenarii pentru relaxarea sancțiunilor, inclusiv în ceea ce privește plafonul de preț pentru exporturile de petrol rusesc. De asemenea, Reuters a raportat că sunt elaborate propuneri pentru reducerea restricțiilor energetice, astfel încât acestea să poată fi implementate rapid în cazul unui acord între Trump și Vladimir Putin. În plus, ca parte a unei revizuiri mai ample a politicii americane față de Rusia, se ia în considerare și ridicarea sancțiunilor impuse unor entități și persoane fizice rusești, inclusiv unor oligarhi ruși de rang înalt.

În acest context, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat săptămâna trecută că este deschis negocierilor pentru un armistițiu, cu condiția ca Rusia să înceteze atacurile aeriene și operațiunile navale. Acesta a precizat în fața liderilor UE, la Bruxelles, că un schimb de prizonieri ar putea reprezenta un prim pas spre restabilirea încrederii. Zelenski urmează să se întâlnească luni, la Riad, cu prințul moștenitor al Arabiei Saudite, Mohammed bin Salman, în timp ce echipa sa va rămâne în capitala saudită pentru discuții suplimentare cu oficialii americani.

Plafonul de preț pentru petrolul rusesc, stabilit la 60 de dolari pe baril, a fost introdus în decembrie 2022, în paralel cu un embargo al UE asupra achizițiilor de petrol rusesc. Însă, în timp, Moscova a reușit să evite restricțiile, dezvoltând o flotă fantomă de petroliere care transportă petrol fără a apela la serviciile financiare și de asigurare oferite de companii occidentale, care sunt condiționate de respectarea plafonului de preț.

În prezent, prețul petrolului rusesc Urals a scăzut sub 55 de dolari pe baril, în urma deciziei OPEC+ de a crește producția, ceea ce a dus și la scăderea Brent sub 70 de dolari pe baril. Pe lângă efectele pieței, Rusia suferă pierderi suplimentare din cauza ultimelor sancțiuni impuse de administrația Joe Biden pe 10 ianuarie 2025, care au vizat petroliere, companii de trading, producători și firme de asigurare. Aceste măsuri au dus la creșterea costurilor de transport, afectând veniturile exportatorilor ruși și determinând stocarea unor cantități mari de petrol pe petroliere aflate sub sancțiuni, în loc să fie descărcate în porturile cumpărătorilor.

Potrivit unor surse citate de Bloomberg, Moscova ar fi dispusă să negocieze un armistițiu temporar în Ucraina, cu condiția începerii unor discuții privind o reglementare finală a conflictului. Cu toate acestea, nu există semnale publice că Putin ar fi pregătit pentru un compromis, sau că SUA ar exercita presiuni asupra sa în această direcție.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Sept. 2025, 16:58
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
16 Sept. 2025, 16:58 // Actual //  Ursu Victor

Africa va beneficia de aproximativ 70% dintr-un pachet de finanțare de 100 de miliarde de dolari, mobilizat de un departament al Băncii Mondiale pentru a sprijini cele mai sărace state din lume, scrie Semafor.

Decizia vine pe fondul reducerii ajutorului extern tradițional destinat continentului. „Am transmis un mesaj clar: banca rămâne ferm angajată în sprijinirea Africii”, a declarat Axel van Trotsenburg, director general senior al Băncii Mondiale.

Datele preliminare publicate de Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) arată că anul trecut ajutorul extern oferit Africii de către statele membre ale Comitetului pentru Ajutor al organizației a scăzut cu 1%, până la 42 de miliarde de dolari.

Tendința descendentă ar putea continua, în condițiile în care SUA reduc finanțarea sub administrația președintelui Donald Trump, iar țările europene redirecționează resurse tot mai mari către apărare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII