Ţara de unde Republica Moldova aduce cei mai mulți bani. Este printre cei mai mari investitori locali

17 Oct. 2023, 11:08
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Oct. 2023, 11:08 // Actual //  bani.md

Volumul total al investițiilor străine directe în economia națională în anul 2022 se cifra la 4,3 miliarde de dolari, dintre care 3 miliarde de dolarii în capitalul propriu și 1,3 miliarde de dolari sunt datorii, arată datele Băncii Naționale a Moldovei.

Pe țări, cele mai multe investiții vin din, Cipru – 783,5 milioane de dolari, Rusia – 715 milioane de dolari, România -428,6 milioane de dolari, Olanda – 412,7 milioane de dolari, Germania – 246,5 milioane de dolari, Marea Britanie – 238,8 milioane de dolari și Bulgaria – 216,3 milioane de dolari.

După investițiile în capitalul propriu, Cipru deține prima poziție – 740,4 milioane de dolari urmat de Olanda – 410 milioane de dolari, Rusia însă a înregistrat un sold negativ de 44,7 milioane de dolari și datorii de 759,7 milioane de dolari. Cel mai probabil este vorba compania Moldovagaz cu creanțe de peste 700 de milioane de dolari. Datorie care nu a fost confirmată de auditul recent.

În capitalul propriu investiții au mai făcut Marea Britanie – 217,7 milioane de dolari și Bulgaria – 211,5 milioane de dolari.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

07 Apr. 2026, 16:30
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Apr. 2026, 16:30 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea susține că nu cunoaște despre situația taximetriștilor de la aeroportul, care trag de pasageri să-i transporte în centru orașului cu spume care pornesc de a 15 de euro.

Moderatorul emisiunii de la TV8, Anatolie Golea a descris atmosfera de la ieșirea din aeroport ca fiind comparabilă cu anii ’90, menționând că pasagerii sunt abordați de persoane necunoscute care le oferă curse la prețuri arbitrare, de 300 sau chiar 500 de lei până în centrul Chișinăului. „Este o situație nenormală. Oamenii sunt nemulțumiți, inclusiv mie mi-au scris despre acest lucru”, susține moderatorul.

Întrebat dacă statul poate interveni pentru a face ordine în acest domeniu, Bolea a spus că va discuta cu conducerea aeroportului și că aceasta este responsabilă de gestionarea situației. Totodată, el a admis că administrarea actuală „nu este una bună”.

În același timp, ministrul a subliniat că prioritatea instituției pe care o conduce este dezvoltarea infrastructurii, inclusiv lansarea unei conexiuni feroviare către aeroport, care ar urma să ofere o alternativă mai accesibilă și confortabilă pentru pasageri.

„Ministerul își face treaba construim, dezvoltăm. În ceea ce privește administrarea aeroportului, vom cere explicații”, a spus Bolea.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!