UE a lansat un nou preţ de referinţă pentru gazele naturale lichefiate

02 Feb. 2023, 14:01
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
02 Feb. 2023, 14:01 // Actual //  MD Bani

Autorităţile de reglementare din Uniunea European[ (UE) au lansat un preţ de referinţă nou pentru gazele naturale lichefiate (GNL), ca parte a planurilor de plafonare a preţurilor de referinţă ale gazelor dacă acestea cresc, aşa cum s-a întâmplat anul trecut, după ce Rusia a redus aprovizionarea, transmite Reuters.

Preţul de referinţă, pe baza preţurilor GNL globale, va fi folosit alături de preţul gazelor în Europa pentru a declanşa o plafonare a preţului de referinţă la gaze, dacă preţurile cresc la un anumit nivel.

Din 15 februarie, preţul gazelor în UE va fi plafonat dacă preţul de referinţă depăşeşte 180 euro/Megawatt oră, timp de trei zile, şi este cu 35 euro/Megawatt oră peste preţul de referinţă GNL.

Preţul de referinţă GNL a fost evaluat la 55,21 euro/Megawatt oră miercuri seară, de Agenţia pentru Cooperarea Autorităţilor de Reglementare din Domeniul Energiei (ACER).

În decembrie, preţurile la gaze în Europa au depăşit 140 euro/Megawatt oră, dar de atunci au scăzut semnificativ, datorită iernii blânde şi a umplerii aproape complete a facilităţilor de stocare a gazelor din UE.

Evaluarea ACER a preţului de referinţă GNL este o medie a unor preţuri internaţionale la gazele naturale lichefiate.

Realitatea Live

25 Ian. 2026, 14:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
25 Ian. 2026, 14:01 // Actual //  Ursu Victor

Austria a decis să înjumătățească TVA-ul deja redus la alimente și să diminueze cu o treime tarifele la electricitate, într-un efort de a limita una dintre cele mai ridicate rate ale inflației din zona euro, relatează Bloomberg.

Începând cu martie 2026, peste 400.000 de gospodării vor beneficia de prețuri mai mici la energie. Verbund, principalul producător și furnizor de electricitate din țară, va aplica reducerea atât pentru consumatorii casnici, cât și pentru companii.

Pentru o gospodărie cu un consum anual de 3.500 kWh, economiile vor depăși 200 de euro pe an, potrivit publicației The Local.

Măsurile vin după adoptarea, în decembrie 2025, a unei legislații care introduce o „garanție de reducere a prețurilor”, menită să asigure că scăderile de pe piața angro a energiei sunt transferate direct către consumatori.

Contextul energetic rămâne însă tensionat, după ce Rusia a întrerupt livrările de gaze către Austria în noiembrie 2024, fapt care a amplificat presiunile asupra prețurilor la energie.

Pe lângă măsurile de sprijin pentru populație, guvernul austriac pregătește stimulente consistente pentru sectorul industrial și tehnologic. Cancelarul Christian Stocker a anunțat alocarea a 2,6 miliarde de euro pentru domenii strategice precum inteligența artificială, calculul cuantic și fotonica.

Totodată, autoritățile intenționează să adopte o legislație care să permită circulația vehiculelor autonome pe drumurile publice, ca parte a eforturilor de modernizare a infrastructurii și de atragere a investițiilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!