Unde au zburat moldovenii cu avionul. Rutele pentru care s-au vândut cele mai multe bilete

19 Mart. 2024, 10:43
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
19 Mart. 2024, 10:43 // Actual //  bani.md

Aeroportul Internațional Chișinău a înregistrat, în luna februarie, un trafic total de 188.417 pasageri îmbarcați și debarcați și a depășit cu 99,2% prognozele stabilite pentru această perioadă.

Comparativ cu luna februarie a anului 2023, traficul de pasageri a crescut cu impresionantul procent de 2,8%, reflectând o creștere semnificativă a interesului pentru călătoriile aeriene în această perioadă.

Cele mai mari creșteri ale fluxului de pasageri au fost înregistrate pe destinațiile:

– Chișinău – Antalya cu 3.077 de pasageri;
– Chișinău – Dubai cu 2.927 de pasageri;
– Chișinău – Sharm el Sheikh cu 3.424 de pasageri;
– Chișinău – Istanbul cu 2.228 de pasageri.

În plus, destinațiile noi introduse în luna februarie au adus un aport semnificativ la acest record, transportând 8.835 de pasageri, reprezentând 4,7% din totalul traficului. Destinațiile noi includ Dubai, Atena, Munchen, Mattala și Zanzibar.

Pe segmentul cargo, cifrele pentru februarie 2024 au indicat un total de aproximativ 240,7 tone, cu o creștere de 13,8% față de aceeași perioadă a anului precedent.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Nov. 2025, 08:01
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Nov. 2025, 08:01 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova ar putea asista în curând la o ajustare în jos a tarifelor la gaz. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a declarat la RLive că există deja semnale clare care indică o posibilă reducere, însă decizia finală aparține Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), care urmează să prezinte datele oficiale.

Potrivit ministrului, premizele pentru o recalculare a tarifelor sunt vizibile. „Ceva premise de ajustare a prețurilor la gaze se întrevăd”, a afirmat Junghietu, precizând însă că poziția finală va fi exprimată abia după ce ANRE va analiza toate cifrele și va realiza calculele necesare. „O să se expună în momentul în care o să aibă deja cifrele de la ANRE și o să poată să facă calcule. Dar din ce vedem și noi, există semnale că, cel puțin pe tarifurile de gaze, o să fie o reajustare”, a mai declarat acesta.

În prezent, consumatorii casnici achită un tarif reglementat de 16,742 lei/m³, stabilit ultima dată în decembrie 2024. Atunci, ANRE a aprobat o majorare de 3,16 lei/m³, ceea ce a reprezentat o scumpire de 27,5%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII