Vești proaste pentru Moldova! Prețul spot al gazului crește exponențial, la 1 732 USD pentru mia de metri cubi

01 Dec. 2022, 10:42
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Dec. 2022, 10:42 // Actual //  bani.md

În dimineața zilei de 1 decembrie prețul spot al gazului la bursa olandeză a ajuns la 1 732 USD pentru mia de metri.

Creșterea prețului spot al gazului are impact și pentru Republica Moldova în condițiile în care potrivit formulei de calcul în perioada de iarnă 30% din gazul importat este racordat la prețurile spot, iar 70% la petrol și produse petroliere. În perioada de vară formula de calcul se inversează.

Pentru luna decembrie prețul de import al gazului importat de Republica Moldova va fi de 785 USD pentru mia de metri cubi, cu 4,5% mai puțin față de prețul din luna noiembrie – 821,58 USD.

În prezent, tariful pentru consumatorii casnici este de 29,27 lei metrul cub.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

12 Feb. 2026, 10:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
12 Feb. 2026, 10:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Grupul francez Carrefour a anunțat joi că negociază vânzarea operațiunilor din România către frații Pavăl, prin intermediul vehiculului de investiții Paval Holding. Valoarea tranzacției este estimată la 823 milioane de euro, scrie romaniatv.ro

Potrivit comunicatului citat de ZF.ro, operațiunea face parte din analiza strategică lansată de Carrefour la începutul anului 2025. Paval Holding este vehiculul de investiții al familiei Pavăl, antreprenori români și proprietarii Dedeman, liderul național în domeniul bricolajului.

Carrefour România operează 478 de magazine, dintre care 55 de hipermarketuri, 191 de supermarketuri, 202 magazine de proximitate și 30 de unități discount. Rețeaua a generat vânzări brute (inclusiv TVA) de aproximativ 3,2 miliarde de euro în 2024 și 2025 estimat, reprezentând circa 3,5% din vânzările totale ale grupului francez.

Conform datelor financiare publicate, în 2025, Carrefour România a raportat vânzări nete de 2,7 miliarde de euro, un EBITDA de 173 milioane de euro și un profit operațional recurent de 29 milioane de euro.

Finalizarea tranzacției este estimată pentru a doua jumătate a anului 2026, sub rezerva aprobărilor necesare.

„Vânzarea Carrefour România confirmă progresul bun al analizei portofoliului inițiate în 2025. În urma tranzacțiilor majore finalizate în ultimele douăsprezece luni, în special răscumpărarea participațiilor minoritare din Carrefour Brazilia și vânzarea Carrefour Italia, Grupul își continuă transformarea și își concentrează activitatea asupra celor trei piețe principale pentru businessul său”, a declarat Alexandre Bompard, președinte și director general al Carrefour.

Prin această mutare, frații Pavăl își consolidează poziția în retailul românesc, extinzându-se dincolo de segmentul de bricolaj către zona de comerț alimentar și hipermarketuri, într-una dintre cele mai mari tranzacții din retailul românesc din ultimii ani.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!