(VIDEO) Ieșirea Angliei din lockdown în versurile lui Mick Jagger și Dave Grohl

14 Apr. 2021, 07:00
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
14 Apr. 2021, 07:00 // Au Bani //  MD Bani

Mick Jagger – solistul trupei The Rolling Stones – şi Dave Grohl – solistul şi chitaristul grupului Foo Fighters – au lansat marţi un single, intitulat „Eazy Sleazy”, care sărbătoreşte sfârşitul lockdown-ului din Anglia şi ale cărui versuri tratează cu ironie unele dintre neajunsurile vieţii din timpul pandemiei de COVID-19, informează Reuters şi revista americană Variety.

În timp ce Mick Jagger şi trupa Rolling Stones lucrează la un nou album de studio de aproape un deceniu, solistul grupului Foo Fighters, Dave Grohl, are un ritm de lucru mult mai rapid şi se pare că acest aspect l-a influenţat pe rockerul britanic, întrucât cei doi muzicieni au înregistrat împreună într-un timp foarte scurt un single despre pandemie, „Eazy Sleazy”, care a fost lansat marţi, scrie AGERPRES.

Videoclipul cântecului a fost filmat cu respectarea regulilor de distanţare socială, singleul a fost înregistrat în întregime de artiştii: Mick Jagger, solist şi cântă la chitară ritmică, și Dave Grohl a asigurat partiturile pentru tobe şi chitară bas.

Noul single, cu influenţe punk, este cu siguranţă unul dintre cele mai vioaie cântece lansate de Mick Jagger după mulţi ani şi, în pofida titlului uşor vulgar, versurile sale vorbesc în întregime despre pandemia de COVID-19. Deşi nu se doresc a fi exagerat de profunde, versurile noului cântec sunt amuzante, iar unele dintre ele au o tuşă de umor negru – „Anulaţi toate turneele, aplauze false pentru meciurile de fotbal, fără broşuri turistice”, „Încerc să scriu un cântec, mai bine contactează-mă pe Zoom”, „Privesc mult prea mult la televizor, iar asta mă lobotomizează”, „Mi-am făcut vaccinul, Bill Gates este de acum în fluxul meu sangvin”.

„Este un cântec pe care l-am compus despre ieşirea din lockdown, cu acel optimism de care avem atât de mare nevoie. Îi mulţumesc lui Dave Grohl pentru faptul că a cântat la tobe şi chitară bas. M-am distrat foarte mult lucrând cu el. Sper că tuturor vă va plăcea ‘Eazy Sleazy'”, a declarat Mick Jagger într-un comunicat de presă care a însoţit lansarea videoclipului acestei piese.

Realitatea Live

27 Feb. 2026, 10:02
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
27 Feb. 2026, 10:02 // Actual //  Grîu Tatiana

Un prejudiciu de peste 1,3 milioane de lei ar fi fost provocat mediului, după ce ape uzate neepurate au fost deversate direct în Râul Bâc, potrivit anchetei finalizate recent și trimise în instanță.

În dosar este vizat administratorul unei întreprinderi municipale dintr-o localitate a raionului Anenii Noi, acuzat că, în perioada 2024–2025, ar fi permis evacuarea apelor reziduale fără respectarea normelor legale de epurare. Cauza penală a fost expediată spre examinare în fond de Procuratura Căușeni, Oficiul Anenii Noi.

Conform probelor acumulate, deversările ar fi avut loc cu încălcarea legislației privind protecția mediului și a regulamentelor referitoare la colectarea, epurarea și evacuarea apelor uzate. Analizele efectuate în mai multe etape de Laboratorul de Referință de Mediu din cadrul Agenția de Mediu au indicat depășiri ale parametrilor microbiologici și chimici admiși.

Administratorul este învinuit de poluarea apelor de suprafață în proporții deosebit de mari și de poluarea chimică sau biologică a solului, infracțiuni pentru care legea prevede amendă sau pedeapsă cu închisoarea de până la cinci ani, precum și interdicția de a ocupa anumite funcții.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!