VIDEO „Tinerii pot și trebuie să decidă. De alegerea noastră depinde viitorul nostru. Eu aleg să merg la vot!”

31 Oct. 2024, 14:32
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
31 Oct. 2024, 14:32 // Actual //  bani.md

Tinerii din Moldova sunt convinşi că trebuie să meargă la vot, pentru că astfel, participă la procesul decizional din ţara noastră. Urmăriţi mesajul acestora:

„Noi tinerii ne alegem viitorul şi nu putem sta deoparte”, spune Bogdan.

„Să fii tânăr, înseamnă să te implici în luarea deciziilor”, afirmă Vlada.

„Tinerii pot și trebuie să decidă. De alegerea noastră depinde viitorul nostru. Eu aleg sa merg la vot. Hai şi tu!”, îi provoacă Nicu pe semenii săi.

„Sunt medic, absolvent a Universităţii din Moldova. Îmi doresc să muncesc şi trăiesc, aici, acasă. Îmi doresc o societate sănătoasă și o țară care-și apreciază și susține tinerii specialiști. Eu voi merge să votez pentru că vreau să-mi aleg viitorul”, susţine Cristina, tânără doctoriţă.

 

Turul doi pentru alegerile prezidenţiale din Moldova se va desfăşura duminică, 3 noiembrie, când moldovenii din ţară şi diaspora îşi vor alege preşedintele pentru un mandat de patru ani. Duelul se dă între actualul preşedinte Maia Sandu şi reprezentantul socialiştilor, Alexandr Stoianoglo.

Precizăm că în primul tur de scrutin, care a avut loc în data de 20 octombrie, la urne s-au prezentat aproape 400 000 de tineri cu vârsta cuprinsă între 18 şi 35 de ani.

Pe 3 noiembrie, mergi la vot!

Realitatea Live

06 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
06 Ian. 2026, 16:53 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Obligațiuni ale Telegram în valoare de aproximativ 500 de milioane de dolari au fost înghețate în Rusia din cauza sancțiunilor impuse Moscovei de Uniunea Europeană, Statele Unite și Marea Britanie, scoțând la iveală expunerea financiară semnificativă a aplicației de mesagerie față de capitalul rusesc, în pofida eforturilor fondatorului Pavel Durov de a se distanța public de țara sa natală. Informația este relatată de Financial Times.

În ultimii ani, Telegram a apelat intens la finanțare prin obligațiuni, inclusiv printr-o emisiune majoră de 1,7 miliarde de dolari lansată în mai 2025, destinată rambursării unor datorii mai vechi. Potrivit unor surse apropiate discuțiilor cu investitorii, compania a reușit să răscumpere cea mai mare parte a obligațiunilor care ajungeau la scadență în 2026. Cu toate acestea, aproximativ 500 de milioane de dolari rămân blocați în Depozitarul Național de Decontare al Rusiei, ca efect direct al sancțiunilor occidentale introduse după invazia Ucrainei din 2022.

Situația complică semnificativ procesul de rambursare a datoriilor și evidențiază legăturile financiare persistente ale Telegram cu investitori ruși. Compania a informat deținătorii de obligațiuni că intenționează să ramburseze datoria înghețată la scadență, însă transferul efectiv al fondurilor către investitorii din Rusia va depinde de deciziile agentului de plată și ale depozitarului. Telegram a refuzat să ofere un comentariu oficial pe marginea acestor informații.

Contextul este unul sensibil și din perspectiva planurilor de viitor ale companiei. Pavel Durov analizează de mai mult timp posibilitatea unei listări la bursă (IPO), plan care a fost însă amânat, inclusiv din cauza unor proceduri judiciare aflate în desfășurare în Franța.

Spre deosebire de giganți precum Meta sau X, Telegram operează cu mai puțin de 100 de angajați permanenți, dar a început recent să genereze venituri consistente din publicitate și abonamente, pe fondul unei baze de peste un miliard de utilizatori. Potrivit unor raportări financiare semestriale, la 30 iunie compania dispunea de 910 milioane de dolari în numerar și echivalente de numerar, față de doar 142 de milioane de dolari cu un an înainte.