(VIDEO) Un fermier din Căușeni produce anual 20 de tone de alune. Unde vinde recolta

03 Feb. 2022, 18:06
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
03 Feb. 2022, 18:06 // Oameni şi Idei //  MD Bani

În urmă cu câțiva ani, Constantin Munteanu din Căușeni a înființat o livadă de alune pe o suprafață de aproximativ 6 hectare. Antreprenorul spune că cele mai mari cantități de produse ajung pe piața autohtonă în rețelele de supermarketuri, iar unele cantități sunt exportate. În 2021, alunul crescut la Căușeni a ajuns până în Canada, scrie studio-l.md.

Constantin Munteanu a fost primul din raion care a înființat o livadă de alune. Rezultatele muncii au fost așteptate vreo trei ani, iar în 2021 hambarele s-au umplut cu alune aromate și de cea mai înaltă calitate. Fermierul susține că toate alunele trec printr-un proces tehnologic.

Acestea sunt selectate după mărime și calitate, iar pe masa cumpărătorului ajung alune standardizate. Bărbatul afirmă că nu are probleme cu comercializarea, pentru că cea mai mare cantitate ajunge pe piața internă, iar unele cantități merg și la export.

În piețele din raionul Căușeni, un kilogram de alune costă în medie 50 de lei.

Realitatea Live

21 Feb. 2026, 13:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
21 Feb. 2026, 13:28 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Președintele Moldovagaz, Vadim Ceban, afirmă că concernul rus Gazprom a înaintat în 2020 o propunere privind reglementarea datoriilor legate de livrările de gaze, însă Guvernul Republicii Moldova a respins inițiativa. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Realitatea te privește” de la RLive.

Potrivit lui Ceban, adresarea a venit din partea Gazprom, care a văzut o oportunitate de a propune un acord de reglementare a datoriilor. Șeful Moldovagaz a subliniat însă că nu a fost vorba explicit despre cedarea unor active concrete în acel moment, deși astfel de discuții au existat în trecut.

„Da, adresarea a fost din partea Gazprom-ului, dar atunci Guvernul a refuzat”, a declarat Ceban.

El a explicat că, de-a lungul anilor, inclusiv în anii ’90 și la începutul anilor 2000, au existat diferite discuții privind posibile interese ale Gazprom în sectorul termoenergetic și în alte obiective energetice din Republica Moldova. Totuși, potrivit lui, Guvernul nu a acceptat niciodată astfel de propuneri și nu a semnat documente în acest sens.

Ceban a insistat că datoria pentru gaz este una comercială, nu guvernamentală. „Gazprom livrează gaze către MoldovaGaz în baza unui contract comercial. Datoria nu era a Guvernului. Guvernul niciodată nu a asumat nicio datorie”, a spus el.

Șeful Moldovagaz a amintit că singurul moment când s-a operat un schimb de active contra datorii a fost la crearea MoldovaGaz, subliniind că ulterior această abordare nu a mai fost acceptată.

În anul 2023 Chișinăul a făcut un audit al datoriilor către Gazprom. Potrivit rezultatelor auditului, făcute publice în data de 6 septembrie, datoria Moldovagaz față de Gazprom, la sfârșitul lunii martie 2022, constituiau 709 milioane de dolari, însă pentru 276 milioane de dolari nu există documente confirmative, iar 400 de milioane de dolari din datorie nu este executabilă.

Chișinăul din totalul datoriei cerute de 709 milioane de Gazprom, declara că este dispus să achite 8,6 milioane de dolari. Rezultatul auditului nu a fost acceptat de către acționarul majoritar Gazprom.