Vinăria din Moldova cu cele mai multe premii din lume de la începutul anului 2021. 47 de medalii sunt de aur

03 Iun. 2021, 10:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
03 Iun. 2021, 10:59 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Vinăria Purcari din Republica Moldova a reuşit să obţină 162 de medalii internaţionale în primele luni ale acestui an, 47 de medalii de aur, 73 de medalii de argint şi 42 de medalii de bronz. Distincţiile au fost obţinute la concursuri a căror corectitudine şi stricteţe este recunoscută mondial, iar rezultatele lor constituie o garanţie a calităţii pentru consumatorii de vin din întreaga lume: Mundus Vini Spring Tasting, Concours International de Lyon 2021, Citadelles du Vin 2021, London Wine Competition, Eurasia Wine and Spirits Competition, Berliner Wine Trophy, International Wine Challenge, IWSC International Wine & Spirit Competition şi Challenge International du Vin, precizează producătorul, scrie Realitatea.md.

Cele 162 de medalii sunt însoţite şi de distincţii precum ”Grand Gold – Best in Show” (Cuvée de Purcari Alb Brut ) şi ”Cel mai bun producător din Moldova” – obţinute la Mundus Vini Spring Tasting, ”Premiul special al Somelierilor Internaţionali” (Negru de Purcari, 2015) şi ”Premiul special Moldova” (Negru de Purcari, 2016) ambele decernate de Citadelles du Vin 2021.

Participarea la concursurile internaţionale face parte strategia anuală a companiei.

Purcari este unul dintre cei mai mari producători şi exportatori de vinuri din Moldova, livrând producţia sa în peste 30 de ţări. Fondată în 1827, Purcari este cea mai premiată vinărie din Europa Centrală şi de Est, la Decanter Londra 2015-2020 şi printre cele mai bine poziţionate pe Vivino, cu un scor mediu de 4.19 din 5.0, notă de care se bucură doar 1% din toţi producătorii de vin la nivel mondial.

Realitatea Live

02 Ian. 2026, 09:36
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
02 Ian. 2026, 09:36 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova a importat lapte și produse lactate în valoare totală de 23,4 milioane de dolari în perioada ianuarie–noiembrie 2025, potrivit datelor Serviciul Vamal obținute de RUPOR.MD. Volumul total al importurilor de produse încadrate a fost de 26.717 tone.

Cea mai mare parte a importurilor de lapte ca materie primă a provenit din Ucraina, care a livrat 16.786 tone, în valoare de 12,14 milioane USD, echivalentul a 66,1% din totalul importurilor de lapte neconcentrat. Pe locul doi se situează România, cu 4.752 tone importate (3,59 milioane USD, 18,7%), urmată de Polonia – 2.273 tone (2,16 milioane USD, 8,9%) și Belarus – 1.499 tone (1,30 milioane USD, 5,9%).

În cazul smântânii cu conținut de grăsime de peste 10%, dependența de importuri este și mai accentuată. Ucraina domină acest segment cu 1.047 tone, în valoare de 2,96 milioane USD, ceea ce reprezintă 80,2% din total. Importuri semnificative au fost realizate și din Polonia (169,7 tone, 13%) și Germania (22 tone, 1,7%).

Datele vamale arată că Republica Moldova importă masiv și produse lactate procesate. Pentru categoria lapte și smântână neconcentrate cu adaos de zahăr sau alți îndulcitori, importurile au ajuns la 26.737 tone, în valoare de 15,1 milioane USD, principalele surse fiind Ucraina (67,7%), România (17,8%) și Polonia (9,1%).

Totodată, la poziția lapte și smântână concentrate sau cu adaos de zahăr, importurile au totalizat 25.257 tone, cu o valoare de 7,83 milioane USD. Belarus rămâne principalul furnizor pe acest segment, cu 14.535 tone importate, reprezentând 68,6% din total, urmat de Germania (14,2%) și Polonia (9,8%).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII