TikTok s-a rupt de China. Noua companie din SUA, evaluată la 14 miliarde de dolari

20 Dec. 2025, 11:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
20 Dec. 2025, 11:01 // Actual //  Ursu Victor

Platforma TikTok a semnat un acord privind separarea diviziei sale din Statele Unite într-o companie mixtă aflată sub controlul investitorilor americani. Informația reiese dintr-un memorandum intern al companiei și a fost relatată de Axios. Finalizarea tranzacției este programată pentru data de 22 ianuarie.

Noua entitate, TikTok USDS Joint Venture LLC, va avea o evaluare estimată la aproximativ 14 miliarde de dolari. Consorțiul format din Oracle, Silver Lake și fondul MGX va deține împreună 45% din capitalul noii companii. Aproape o treime din acțiuni va reveni structurilor investitorilor actuali ai ByteDance, în timp ce ByteDance va păstra direct circa 20%.

Structura americană va avea responsabilități extinse în ceea ce privește protecția datelor utilizatorilor din SUA, securitatea algoritmilor, moderarea conținutului și dezvoltarea software, inclusiv reantrenarea algoritmului de recomandare pe baza datelor utilizatorilor americani.

Oracle va juca rolul de partener-cheie pentru securitate și audit, consolidând astfel controlul american asupra infrastructurii tehnologice și a fluxurilor de date ale TikTok în Statele Unite. Mutarea este văzută ca un pas major pentru reducerea riscurilor de securitate invocate de autoritățile americane și pentru asigurarea continuității operațiunilor TikTok pe piața din SUA.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

03 Feb. 2026, 16:04
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
03 Feb. 2026, 16:04 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Statul întârzie achitarea despăgubirilor către doi mari agenți economici din sectorul creșterii porcilor, deși certificatele de constatare a pagubelor au fost emise, iar acțiunile în instanță ar avea drept scop tergiversarea plăților, după sacrificarea a zeci de mii de animale din primăvara anului trecut urmare a unui focar major de pestă porcină africană (PPA).

„Este vorba despre 140 de milioane la o companie și 197 de milioane la cealaltă. Nu vreau să ne legăm de sume, ci de faptul că certificatul de constatare a pagubelor a fost dat în judecată nu de agenții economici, ci anume pentru a tergiversa plata acestor bani”, a declarat într-o conferință de presă Serghei Ivanov, președintele Comisiei economie buget și finanțe.

Potrivit acestuia, cele două companii vizate asigurau aproximativ 45% din necesarul de carne de porc al Republicii Moldova, iar situația creată riscă să afecteze grav atât piața internă, cât și climatul investițional din domeniul agroalimentar.

Ivanov a atras atenția că, în paralel, importurile de carne de porc au crescut constant. „Cantitățile de carne de porc importate au crescut de la circa 6 mii de tone, anual fiind majorate cu aproximativ 500 de mii de tone. Mai mult, în 2028 urmează să fie eliminate complet cotele și taxele la import”, a menționat deputatul.

În opinia sa, mesajul transmis investitorilor este unul descurajator. „Semnalul pe care îl recepționează orice investitor sau cetățean care vrea să investească în Republica Moldova, inclusiv în creșterea porcilor, este negativ, văzând atitudinea statului față de agenții economici loviți de o asemenea nenorocire, prin neplata la timp a despăgubirilor”, a subliniat Ivanov.

Despăgubirile solicitate se ridică la 197 de milioane de lei pentru compania Porco Bello din localitatea Roșcani, și la 140 de milioane de lei pentru compania Golden Piaget din Nisporeni. Împreună, cele două întreprinderi asigurau aproape jumătate din necesarul de carne de porc de pe piața Republicii Moldova.

Doar la ferma din Roșcani, autoritățile au sacrificat 67,7 mii de porci, iar pierderile totale ale companiei se ridică la aproximativ 400 de milioane de lei, potrivit datelor prezentate de președintele Comisiei agricultură.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!